برنج

دبیر دفتر ملی تراسکا:

ایران در حوزه حمل و نقل منطقه جایگاه خاصی دارد

عصر خودرو- عاکف مصطفی اف" دبیر دفتر ملی توسعه کریدور حمل و نقل اروپا - قفقاز – آسیای مرکزی ( تراسکا ) در جمهوری آذربایجان گفت : ایران در حوزه حمل و نقل در منطقه از جایگاه خاص برخوردار است .

ایران در حوزه حمل و نقل منطقه جایگاه خاصی دارد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، مصطفی اف در حاشیه چهاردهمین اجلاس کمیسیون بین دولتی کشورهای فعال در طرح توسعه کریدور حمل و نقل "تراسکا" در باکو  افزود: دست رسی کشورهای منطقه به خلیج  فارس و برقراری ارتباط با  کشورهای حاشیه  ایین  خلیج از طریق ایران امکان  پذیر می باشد.

  وی با اشاره به این که  ایران در حال حاضر همراه  با طرح تکمیل کریدور بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب در طرح  توسعه تراسکا نیز مشارکت دارد و یکی از اعضای فعال این  طرح  می باشد ، افزود: این در حالی است  تحریم  های آمریکا مانعی برای حضور گسترده  ایران در این طرح ایجاد کرده است .

  دبیر کل  دفترملی " تراسکا " در جمهوری آذربایجان همچنین با اشاره به قدرت و ظرفیت های ایران در حوزه های مختلف گفت: اگر چه  این همه موانع و مشکلاتی که ایران با آنها روبه رو است ، نباشد ، این کشور در همه عرصه ها  از جمله در  حوزه حمل و نقل پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت .

  به گفته مصطفی اف، در حال حاضر کشورهای منطقه از جمله ایران یک طرح جدید حمل و نقل بین المللی شامل راه اندازی کریدور جنوب -  غرب برای انتقال محموله ها از خلیج فارس و از طریق خاک  ایران ، جمهوری آذربایجان و گرجستان به اروپا را نیز بررسی می کنند .

  وی در باره  فعالیت کریدور تراسکا گفت : در توسعه این کریدور 13 کشور مشارکت  دارند و در قالب این  کریدور طرح  های زیرساختی حمل و نقل زیادیی در منطقه  از جمله در جمهوری آذربایجان اجرا شده است .

  مصطفی اف با اشاره به این که حمل و نقل ترانزیتی از عمده شاخص های فعالیت  موثر کریدور "تراسکا" می باشد گفت : اگر چه در ابتدای فعالیت این  کریدور در اوایل دوهزاره حمل و نقل ترانزیتی ترکیبی از کشورهای آسیای مرکزی و  از طریق دریای خزر و  منطقه قفقاز به اروپا و بالعکس نزدیک  به یک میلیون تن بوده است ولی بر اساس نتایج  سال 2018 میلادی این رقم 10 برابر افزایش یافته و نزدیک به  10 میلیون تُن می رسد که سود قابل توجه برای کشورهای فعال در این طرح داشته است .

  وی افزود: مشارکت در طرح توسعه کریدور "تراسکا" همچنیین به تقویت همکاری و ارتباط میان کشورهای فعال در این طرح کمک کرده است .

  چهاردهمین اجلاس کمیسیون بین دولتی توسعه کریدور بین المللی  "تراسکا " روز گذشته ( جمهه ) با حضور مسوولان و نمایندگان نهادهای راه  13 کشور فعال در این طرح  از جمله هیات  جمهوری اسلامی ایران به  سرپرستی " شهرام آدم نژاد " معاون  حمل  و نقل وزارت راه و شهرسازی در باکو برگزار شد .

  برنامه تراسیکا اولین بار در سال 1993 میلادی در کنفرانسی در بروکسل با حضور وزرای تجارت و حمل‌ونقل 8 کشور جمهوری آذربایجان ، گرجستان، ارمنستان ، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، و ازبکستان به منظور حل مشکلات حمل‌ونقل و تجارت منطقه مطرح شد و ایران در سال 1388 به این کریدور بین المللی حمل و نقل پیوست و شاخه جنوب این کریدور را  تشکیل داد .

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط