برنج

نماینده کمیسیون اصل ۹۰ مجلس عنوان کرد:

خصوصی‌سازی راهکار جبران زیان خودروسازی‌ها

عصر خودرو- یک نماینده مجلس، دولتی بودن خودروسازی‌ها را عامل زیان ده شدن این شرکت‌ها در نیمه اول سال دانست و گفت: دخالت دولت بهره‌وری صنعت خودرو را پایین آورده است.

خصوصی‌سازی راهکار جبران زیان خودروسازی‌ها
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» ، محمدرضا امیر حسنخانی با اشاره به آمار منتشرشده مبنی بر زیان شرکت‌های خودروسازی در نیمه اول امسال، بیان کرد: تا زمانی که این شرکت‌ها دولتی بوده و بودجه دولتی دریافت کنند، بهره‌وری نداشته و درنتیجه پاسخگوی زیان شرکت نیز نخواهند بود.
  نماینده مردم فردوس و طبس ادامه داد: از طرفی وقتى شرکتی به بخش خصوصی واگذار می‌شود به‌یک‌باره تمام حمایت‌های دولتی از آن برداشته‌شده و زمانی که شرکت دچار مشکل شود میگویند بخش خصوصی در اداره کردن آن مشکل داشته که این مغلطه‌ای بیش نیست.
  به گفته حسنخانی، تجربه نشان داده برخی از شرکت‌های خصوصی به بخش خصوصی توانمند و پرقدرت واگذار نشده است؛ نخستین کاری که در راستای خصوصی‌سازی باید انجام داد صلاحیت سنجی است، به عبارتی باید مشخص شود کسانی که قصد به دست گرفتن شرکتی را دارند آیا  توان این مهم را دارند یا خیر؟ آیا تجربه کافی برای این امر در رزومه آن‌ها به چشم می‌خورد یا خیر؟
  نماینده کمیسیون اصل 90 مجلس بابیان اینکه خودروسازی‌های ایران اگرچه دولتی اما با حجم بالایی زیان انباشته هستند، گفت: این وضعیت، خودروسازی‌ها را به افزایش قیمت و کاهش کیفیت ترغیب می‌کند زیرا شرکتی که تحت حمایت دولت باشد به فکر بهره‌وری نیست بلکه می‌خواهد به هر روشی ولو ضرر مصرف‌کننده زیان خود را جبران کند.
  حسنخانی درباره راهکار موجود برای بهبود وضعیت فعلى خودروسازان توضیح داد: زمانی که شرکت‌ها خودشان هزینه‌ها را بپردازند قطع به‌یقین بهره‌وری بهتری خواهند داشت بنابراین تنها راهکار حل این معضل خصوصی‌سازی است، زیرا بخش خصوصی ازآنجاکه در سود و زیان شرکت سهیم است دلسوزانه کار می‌کند نه اینکه مانند شرکت‌های دولتی فقط به فکر پر کردن ساعت کاری و دریافت پاداش باشد.
  وی ادامه داد: البته خصوصی‌سازی باید مشروط باشد، به‌گونه‌ای که دولت نقش نظارتی ایفا کرده و از بخش خصوصی حمایت کند نه اینکه صفر تا صد شرکت را به بخش خصوصی واگذار کرده و خودش را به کامل کنار بکشد.
  این نماینده مجلس همچنین با اشاره به تعهدات خودروسازی‌ها بیان کرد: ازآنجاکه خودروسازی‌ها تعهدات معوق دارند و باید خودروها را باقیمت قبل به مشتری تحویل دهند این زیان ادامه‌دار خواهد بود، از طرفی افزایش قیمت خودرو نیز در شرایط فعلی قابل‌قبول نیست زیرا نباید برای جبران این زیان، مشکل را به دوش مردم انداخت.
  وی در پایان گفت: البته اگرچه زیان شرکت‌های خودروسازی افزایش‌یافته اما دارایی آن‌ها نیز به همان نسبت بیشتر شده، بنابراین با تجدید ارزیابی بخشی از این زیان جبران خواهد شد اما ازآنجاکه این مشکل در سطح کلان است، همچنان تأکید ما بر خصوصی‌سازی است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط