برنج

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر:

ماجرای واردات تایرهای کارکرده چیست؟

نکته‌ای مهم در زمان خرید لاستیک

عصر خودرو- سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر گفت: تعداد زیادی لاستیک استوک و فاقد کیفیت به کشور وارد شده است که شرایط نامعلومی دارند. خریداران در زمان خرید تایر به تاریخ تولید توجه لازم را داشته باشند.

ماجرای واردات تایرهای کارکرده چیست؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از گسترش‌نیوز، مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ابتدا درباره وضعیت تولید تایر در کشور اظهار کرد: تولید تایر در 6 ماه اول امسال نسبت به سال گذشته 4 درصد افزایش داشتیم. لازم به ذکر است در زمینه تایرهای سواری 8 درصد و در باری اتوبوسی رادیال 118 درصد تولید کشور افزایش یافته است. اما تایر بایاس با 36 درصد کاهش تولید مواجه شده است که دلیل آن نیز به مازاد بودن میزان ساخت این نوع تایرها در کشور مربوط می‌شود. این نکته را باید گفت از لحاظ واردات آمار دقیقی در دسترس نیست اما در بازار حدود 70 درصد نیاز از طریق تولیدات داخل تامین می‌شود و 30 درصد مابقی به صورت وارداتی است.

  واردات تایرهای بی کیفیت!

  تنها درباره واردات تایرهای کارکرده گفت: سال گذشته برای تایرهای باری اتوبوسی ارز 4200 تومانی تخصیص داده شد و تعرفه آن به 5 درصد کاهش یافت. تمام سخت‌گیری‌هایی که برای واردات این تایرها وجود داشت برداشته شد؛ این تایرها علاوه بر استاندارد ایران، از مبدا باید دارای یک سری استاندارد می‌بودند. واردات تایر پیش از این توسط نمایندگان مجاز بود اما این قانون نیز برداشته شد و بسیاری از افراد به سمت واردات نمونه‌های باری و اتوبوسی رفتند. با توجه به تخصیص ارز 4200 تومانی حتی کسانی که تخصصی در این زمینه نداشتند و قادر به شناسایی نمونه‌های خوب نبودند این کار را انجام دادند.

  وی ادامه داد: بسیاری از اوقات تایرهای استوک و فاقد کیفیت وارد شد و به خاطر همین قضیه نهادهای مرتبط به این نتیجه رسیدند که می‌بایست مجددا کنترل لازم برقرار شود. از اول آبان امسال مقرر شد که تایرها دوباره ضوابط فنی را برای واردات داشته باشند. اما مقدار زیادی تایر به کشور وارد شده که فاقد این ضوابط هستند و تکلیف نامعینی دارند. مقدار بسیار زیادی هم در بنادر کشور رسوب کرده که منتظر گشایش اعتبار هستند.

  توجه به تاریخ تولید

  تنها در رابطه با خرید تایر گفت: در کناره تایر یک کد چهار رقمی است که دو رقم آن مربوط به هفته تولید و دو رقم دیگر مربوط به سال تولید است. به عنوان مثال اگر عدد 4316 روی تایر حک شده باشد این بدان معنا است که تایر در هفته 43 از سال 2016 تولید شده است. خریداران باید در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشند هرچند که از نظر مواد به کار رفته در تایر نمی‌توان آن را با نگاه تشخیص داد. عمر تایر معمولا تا 5 الی 6 سال است و بیشتر از آن قابل اعتماد نیست. اگر 5 سال از عمر تایر گذشت بهتر است مصرف نشود و این مورد حتی در زمان عدم استفاده نیز صحت دارد. البته شرایط نگهداری از تایر نیز اهمیت دارد که آیا در معرض هوا و زیر نور خورشید قرار داشته یا خیر؟

  تامین تایر خودروهای پرمصرف

  وی در پایان گفت: در حال حاضر در تولید تایرهای پرمصرف مانند رینگ‌های 13، 14 و 15 که مربوط به انواع خودروهای پژو، پراید و ... می‌شود مشکلی نداریم. اما در سایزهای 16 و 17 تولید داریم اما مقدار آن کم است و نمی‌تواند نیاز بازار را تامین کند. ضمن این که تایر خودروهایی مانند لکسس، ب‌ام‌و، بنز و برخی خودروهای وارداتی در کشور تولید نمی‌شود که دلیل آن نیز به محدودیت بازار مصرف بازمی‌گردد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۹۷
    • خودرو امروز ۴۹۶
    • خودرو امروز ۴۹۵
    • خودرو امروز ۴۹۴
    • خودرو امروز ۴۹۳
    • خودرو امروز ۴۹۲
    • خودرو امروز ۴۹۱
    • خودرو امروز ۴۹۰
    • خودرو امروز ۴۸۹
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو