رضایی روشنپیت استاپکارمانیاآسان موتور

درخواست واردکنندگان خودرو از دولت

تعیین تکلیف ۵ هزار خودرو در کمرگ مانده

عصر خودرو- دبیر انجمن واردکنندگان خودرو : هنوز بیش از ۵ هزار خودرو، پشت در‌های گمرک مانده است.

تعیین تکلیف ۵ هزار خودرو در کمرگ مانده
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، مهدی دادفر  بابیان اینکه دوسال ونیم است که بیش از 5 هزار خودرو در گمرکات کشور مانده اند گفت: از دولت تقاضا داریم هرچه سریعتر زمینه لازم را برای ترخیص این خودرو‌ها فراهم کند.
  وی با بیان اینکه، اکثر خودرو‌هایی که در گمرک مانده اند، هیچ مشکلی از بابت ثبت سفارش، پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز و پرداخت عوارض گمرکی ندارند گفت: از این 5 هزار خودرو، هزار و 600 دستگاه گواهینامه گمرکی نیز دریافت کرده اند و حتی مجوز حمل از گمرک هم دارند، اما با این وجود همچنان پشت در‌های کمرگ مانده اند.
  دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در تشریح دلایل ماندن خودرو‌ها در گمرک افزود: اوایل امسال پس از پیگیری‌های زیاد، دولت مصوبه‌ای داد تا خودرو‌هایی که مشکل حقوقی و قضایی ندارند ترخیص شوند و برای اجرای این مصوبه یک مهلت چهارماهه تعیین کرد که این مدت زمان برای یک دوره دوماه نیز تمدید شد.
  وی ادامه داد: در این بازه زمانی شش ماهه، از 15 هزار خودرویی که در گمرکات کشور مانده بود، 6 هزار و 800 خودرو ترخیص شد، اما امور اداری ترخیص باقی خودرو‌ها در این دوره 6 ماهه تمام نشد و به همین دلیل آن خودرو‌ها همچنان در گمرک مانده اند.
  دادفر با بیان اینکه از دولت انتظار داریم با تمدید مهلت مصوبه خود، زمینه ترخیص باقی خودرو‌ها را نیز فراهم کند گفت: دربازه زمانی 6 ماهه قبلی، حدود هزار و 600 خودرو یک روز قبل از پایان مهلت یعنی 16 تیرماه سال جاری، تمام فرآیند ترخیص را گذراندند و حتی مجوز حمل نیز دریافت کردند، اما روز بعد وقتی واردکنندگان برای تحویل گرفتن خودرو‌ها به گمرک مراجعه کردند، گمرک به دلیل پایان یافتن مهلت مصوبه دولت از تحویل خودرو‌ها جلوگیری کرده است.
  وی تاکیدکرد: اکثر خودرو‌هایی که در گمرک مانده هیچ مشکلی از بابت ثبت سفارش و پرداخت عوارض دولتی ندارند و حتی 2 هزار و 400 دستگاه قبض اموال دریافت کرده اند گفت: بسیاری از این خودرو‌ها به مردم پیش فروش شده و جز تعهد واردکنندگان به خریداران است و اگر ترخیص نشوند، بسیاری از شرکت‌های واردکننده خودرو، با مشکلات حقوقی مواجه خواهند شد.
  دادفر با تاکید بر اینکه حتی هزار و 500 خودرویی که توقیف قضایی بودند نیز رفع توقیف شده اند افزود: از دولت انتظار داریم برای حفظ حقوق مردم و جلوگیری از زیان شرکت‌های واردکننده خودرو، زمینه‌ای را فراهم کند تا این خودرو‌ها که هرکدامشان بطور میانگین 30 هزار دلار ارزش دارند هرچه سریعتر ترخیص شوند.
  دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان تاکیدکرد: این درخواست ما به معنای آزادسازی واردات خودرو و بازکردن سامانه ثبت سفارش نیست و ما نیز معتقدیم در شرایط فعلی کشور تخصیص ارز برای واردات خودرو هیچ توجیه منطقی ندارد. تنها درخواست ما این است که خودرو‌هایی که در گمرک مانده که چه بخواهیم و چه نه، خریداری شده اند و ارز آن‌ها نیز پرداخت شده، ترخیص شوند.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۴۴۵
    • شماره ۴۴۴
    • شماره ۴۴۳
    • شماره ۴۴۲
    • شماره ۴۴۱
    • شماره ۴۴۰
    • شماره ۴۳۹
    • شماره ۴۳۸
    • شماره ۴۳۷
    آخرین بروزرسانی ۳ ماه پیش
    آرشیو