اوتو ۳۶۰

خودرویی‌ها در تالار شیشه‌ای لایی کشیدند

عصر خودرو- معاملات گروه خودرویی در هفته سوم شهریور ماه با رونق روبرو بود و با توجه به اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر مالکیت بانک‌ها به میزان ۳۰ درصد و سهم ۳۵ درصدی گروه ایران خودرو از بانک پارسیان شاهد ایجاد صف خرید برای این گروه بودیم و در این میان سایر نمادهای خودرویی و قطعه سازی نیز رشد قیمت را تجربه کردند.

خودرویی‌ها در تالار شیشه‌ای لایی کشیدند
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶:۰۰
  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از میزان ،  بازار سرمایه هفته نیمه تعطیلی را پشت سر گذاشت و مهم‌ترین اتفاق در گروه خودرویی در هفته اخیر صدور اطلاعیه از سوی بانک مرکزی مبنی بر مالکیت بانک‌ها به میزان 30 درصد بود؛ به علاوه مالکیت بانک مطابق با قوانین اصل 44 به میزان 2.5 درصد برای افراد حقیقی، 5 درصد برای افراد حقوقی و 10 درصد برای شرکت‌های حقوقی عام مجاز شناخته شده بود که در این اطلاعیه این رقم به 33 درصد افزایش پیدا کرده است.

  به علاوه با توجه به اینکه ایران خودرو مالک بانک پارسیان است و 35 درصد سهم از این بانک دارد تا امروز و تازمانیکه بحث واگذاری بانک پارسیان به میان می‌آمد مجموعه ایران خودرو مدعی نبود مشتری بود و از طرفی اذعان داشت اگر ارزش این بلوک خرد شود از بین می‌رود؛ حال با وجود این مصوبه راه برای واگذاری بلوک پارسیان ایران خودرو باز شده و به همین خاطر در دو روز کاری این هفته یعنی یکشنبه و چهارشنبه ایران خودرو با صف خرید همراه بود، این امر موج ایجاد انگیزه برای فراهم شدن صف خرید در اغلب سهام‌های گروه خودرویی شد.

  بررسی دقیق‌تر 5 نماد از گروه خودرویی به شرح زیر است:

  *سایپا (خساپا)

  سهام گروه سایپا در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و از 6 هزار و 774 سهم در ابتدای هفته به 11 هزار و 8 سهم رشد کرد و حجم از 108 میلیون و 6 سهم با افزایش به 209 میلیون و 297 سهم رسید.

  درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با مثبت 0.65 درصدی روبرو شد که این روند در پایان به رشد 1.88 درصدی رسید.
  خودرو

  *ایران خودرو (خودرو)

  سهام گروه ایران خودرو در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و از 4 هزار و 425 سهم در ابتدای هفته به 5 هزار و 671 سهم افزایش یافت و حجم از 50 میلیون و 851 سهم با رشد به 80 میلیون 594 سهم رسید.

  درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند صعودی 1.01 درصدی روبرو شده که این روند در پایان هفته به رقم مثبت 4.61 درصدی رسید.
  خودرو

  *زامیاد (خزامیا)

  سهام گروه زامیاد در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت 5 هزار و 214 سهم در ابتدای هفته به 5 هزار و 416 سهم افزایش یافت و حجم از 86 میلیون و 756 سهم با روند صعودی به 96 میلیون 222 سهم رسید.

  درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند مثبت 4.29 درصدی روبرو شده که این روند در پایان هفته به رقم رشد 4.12 درصدی رسید.
  خودرو

  *پارس خودرو (خپارس)

  سهام گروه پارس خودرو در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و تعداد آن از 4 هزار و 339 سهم در ابتدای هفته به 7 هزار و 32 سهم افزایش یافت و حجم آن نیز از 68 میلیون و 269 سهم با رشد به 123 میلیون و 441 سهم رسید.

  درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند مثبت 0.95 درصدی روبرو شد که این روند در پایان هفته به رقم رشد 3.3 درصدی رسید.
  خودرو

  *گروه بهمن (خبهمن)

  سهام گروه بهمن در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و تعداد آن در ابتدای هفته از 887 سهم در پایان هفته با اُفت به رقم 630 واحدی رسید، همچنین حجم از 22 میلیون و 489 با کاهش به 8 میلیون و 71 سهم رسید.

  درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند مثبت 1.43 درصدی روبرو شد که این روند در پایان هفته به رشد 1.09 درصدی رسید.

  خودرو

  برای دو گروه سهام گروه سایپا دیزل و سهام گروه ایران خودرو دیزل در هفته جاری مورد معامله قرار نگرفت.
   

  در همین رابطه، همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری میزان بیان کرد: بازار سرمایه هفته نیمه تعطیلی را پشت سر گذاشت و مهم‌ترین اتفاق در گروه خودرویی در هفته اخیر صدور اطلاعیه از سوی بانک مرکزی مبنی بر مالکیت بانک‌ها به میزان 30 درصد بود؛ به علاوه مالکیت بانک مطابق با قوانین اصل 44 به میزان 2.5 درصد برای افراد حقیقی، 5 درصد برای افراد حقوقی و 10 درصد برای شرکت‌های حقوقی عام مجاز شناخته شده بود که در این اطلاعیه این رقم به 33 درصد افزایش پیدا کرده است.

  وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه ایران خودرو مالک بانک پارسیان است و 35 درصد سهم از این بانک دارد تا امروز و تازمانیکه بحث واگذاری بانک پارسیان به میان می‌آمد مجموعه ایران خودرو مدعی نبود مشتری بود و از طرفی اذعان داشت اگر ارزش این بلوک خرد شود از بین می‌رود؛ حال با وجود این مصوبه راه برای واگذاری بلوک پارسیان ایران خودرو باز شده و به همین خاطر در دو روز کاری این هفته یعنی یکشنبه و چهارشنبه ایران خودرو با صف خرید همراه بود، این امر موج ایجاد انگیزه برای فراهم شدن صف خرید در اغلب سهام‌های گروه خودرویی شد.

  این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: کلیت بازار با توجه به شرایط پیرامون مثبت بود و به همین خاطر هم گروه خودرویی نقش پررنگ تری را بدست آوردند و جو خوبی برای گروه خودرویی و قطعه سازی فراهم شد و سهامداران این گروه با شرایط مناسبی به پایان هفته رسیدند.

   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  آسان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    • خودرو امروز ۴۷۷
    آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
    آرشیو