برنج

همیشه پای یک موتورسیکلت در میان است

عصر خودرو- این روزها و ماه‌ها، یک پای همه خبرهای رسانه‌های یزد، حوادث ترافیکی و تصادفات رانندگی است، اتفاقات ناگواری که طی سالجاری افزایش یافته و موجب تاسف و در عین حال نگرانی مردم و مسوولان این استان شده است.

همیشه پای یک موتورسیکلت در میان است
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ، در تازه‌ترین تصادف دلخراشی که جمعه‌شب گذشته در بلوار دانشجوی یزد رخ داد جوان 33 ساله مجردی که قصد داشت عرض این بلوار را طی نموده و برای تهیه بنزین برای موتورسیکلت خود از پمپ بنزین روبرو اقدام کند با یک دستگاه خودروسواری که با سرعت زیاد در حرکت بود برخورد و در دم جان می‌دهد.

  تصادف، یک پای اخبار رسانه‌های استان یزد

  "زن 24 ساله‌ای بر اثر برخورد با سواری در یزد جان باخت، برخورد موتورسیکلت‌ها در یزد 2 نوجوان را به کما برد، 2 کشته در تصادف موتورسیکلت و سواری در یزد، مرگ دلخراش موتورسوار یزدی زیر چرخ‌های خودروی پراید، عابر پیاده در یزد بر اثر برخورد با خودرو فوت کرد و...." اینها فقط بخشی از تیترهای رسانه‌های استان یزد در هفته‌های اخیر بوده است.

  آمارها چه می‌گویند؟

  آنطور که مسوولان راهور یزد هم اعلام کرده اند روزانه 100 فقره تصادف در درون شهرهای استان یزد رخ می دهد، 70 درصد موارد تصادف در مرکز استان و بقیه در 9 شهرستان اتفاق می‌افتد، 29 درصد تصادف مربوط به موتورسواران و 43 درصد مربوط به عابران پیاده است.

  40 سال است که تلاش می‌شود اهمیت کلاه ایمنی برای شهروندان تبیین شود اما هنوز بر سر یک درصد آنها هم کلاه ایمنی نرفته است.

  در سه ماه نخست امسال 41 نفر بعلت تصادفات رانندگی در این استان فوت کردند که در مقایسه با سه ماه مشابه پارسال 69 درصد افزایش دارد و 31 درصد فوتی‌ها مربوط به شهر یزد و بقیه مربوط به معابر داخل شهری در دیگر شهرستانهای استان است؛ همچنین طی همین مدت 2 هزارو 101 نفر بعلت این تصادفات مصدوم شدند.

  بیشترین فوتی‌های سوانح رانندگی در استان یزد بین 40 تا 50 سال دارند و پس از آن افراد زیر 10 سال قرار دارند که اغلب آنها عابران پیاده و موتور سواران بودند، 150 هزار دستگاه موتورسیکلت بدون پلاک در یزد ‏‬وجود دارد و تاکنون 30 نقطه حادثه‌ساز به ثبت رسیده است.

   افزایش 21 درصدی تعداد تصادفات رانندگی، افزایش 26 درصدی تعداد فوتی‌ها و 38 درصدی تعداد جرحی‌ها در این استان در پنج ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال.

  36 درصد فوتی‌ها متعلق به عابران پیاده، 50 درصد مربوط به موتوسواران و 14 درصد دوچرخه سواران بوده‌اند، همچنین در بخش مجروحان هم سهم عابران پیاده 16 درصد و موتورسواران 61  درصد بوده است؛ سهم 23 درصد باقی مانده هم مربوط به سرنشینان خودرو و دوچرخه بود.

  سهم متوفیان زیر 10 سال در این مدت 2 درصد و سهم افراد بالای 50 سال 40 درصد بود؛ 11 فوتی به نام موتوسواران 10 تا 30 سال به ثبت رسیده است.

  عامل 82 درصد تصادفات، مردان و 18 درصد باقی مانده زنان هستند و امسال 3300 خودرو و 4300 موتورسیکلت توقیف شدند و پارکینگ‌ها دیگر ظرفیت پذیرش موتورسیکلت را ندارد.

  همیشه پای یک موتورسوار در میان است! 

  در سال‌های اخیر به علت افزایش بی‌رویه تولید موتورسیکلت و پایین بودن نسبی قیمت آن بسیاری از خانواده‌ها و افراد به ویژه جوانان به آسانی می‌توانند نسبت به خرید و استفاده از آن اقدام نمایند.

  استفاده از موتورسیکلت برای رفت و آمدهای درون شهری افزایش چشمگیری یافته و گرچه آمار دقیقی از بروز سوانح و حوادث ترافیکی مرتبط با موتورسواران در کشور موجود نیست اما شواهد موجود حاکی از افزایش این نوع سوانح به ویژه در جوانان است.

  متاسفانه آموزش‌های ارائه شده و حتی نمایش صحنه‌های واقعی و دلخراش سوانح رانندگی نیز نتوانسته بخش قابل توجهی از جوانان را برای خودداری از حرکات خطرآفرین در جاده‌ها مجاب کند و عامل 80 درصد تصادفات رانندگی در استان یزد را موتورسواران تشکیل می‌دهند.

  چرا طرح‌های ترافیکی، جوابگو نیست؟!

  طی سال‌های اخیر طرح‌های مختلف ترافیکی برای کنترل موتورسواران و خودروسواران حادثه‌ساز در استان یزد پیاد شده که شواهد نشان می‌دهد آنطور که شایسته بوده نتوانسته آمار سوانح رانندگی را کاهش دهد به گونه‌ای که سرپرست راهور استان یزد می‌گوید: پارکینگ‌های راهنمایی و رانندگی مملو از موتورسیکلت های توقیفی است و ظرفیت پارکینگ‌ها تکمیل شده است!.

  همچنین طی سالهای گذشته طرحهای مختلفی برای کنترل موتورسواران و برخورد قانونی با راکبان خطرافرین موتورسیلکت‌ها انجام شد اما نتیجه قابل توجهی به دنبال نداشت.

  همچنین نصب دوربین‌های کنترل سرعت در خیابانهای یزد هر چند توانست شمار زیادی از رانندگان حادثه ساز را به کنترل سرعت که نتیجه آن کاهش حوادث ترافیکی است مجاب کند اما هنوز هم آمارهای سوانح رانندگی برای استانی چون یزد بالاست و باید چاره‌ای اندیشه کرد.

  حتی سخت‌گیری ماموران راهور و جریمه کردن رانندگان خاطی در زمانهای مختلف هم نتوانسته شماری از شهروندان خودروسوار و موتورسیکلت سوار را قانع کند که قانون را ملاک رانندگی قرار دهند!.

  روزی نیست که یک خبر ناگوار از فوت یک شهروند یزدی و بخصوص جوانان بر اثر سانحه رانندگی مخابره نشود، در برخی از روزها چند خبر از این دست خبرها بر روی خروجی رسانه های استان یزد قرار می‌گیرد که موجب تاثر و تاسف شنونده می شود.

  در استان یزد حدود 400 هزار دستگاه موتورسیکلت و بیش از 200 هزار دستگاه خودرو تردد می کنند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط