دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی:

خصوصی سازی صنعت خودرو به کاهش رانت کمک میکند

عصر خودرو- دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی گفت: بدون شک در شرایطی که صنعت خودرو با تحریم مواجه است، خصوصی سازی می تواند کمک بزرگی به این صنعت در دور زدن تحریم ها و پیدا کردن راهکارهای جدید برای حل مشکلات باشد و به کاهش فساد و رانت نیز کمک کند.

خصوصی سازی صنعت خودرو به کاهش رانت کمک میکند
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو»  ، آرش محبی نژاد با تاکید بر این که در ابتدا باید هدف از خصوصی سازی صنعت خودرو مطرح شود، افزود: خصوصی سازی این صنعت در حالی مورد تاکید قرار می گیرد که سهم دولت از سهام خودروسازان در یکی از شرکت ها به حدود 14 درصد و در خودروساز دیگر به کمتر از 20 درصد می رسد و در چنین شرایطی اگر خواستار تبعیت از مقررات شرکت های خصوصی هستند، این توان و امکان وجود دارد.
  وی تصریح کرد: اگر دولت به دنبال کسب مبلغ حاصل از واگذاری است باید به این موضوع آگاه باشد که عدد چندان بالایی را شامل نمی شود و اگر به واگذاری مدیریت این صنعت به بخش خصوصی است نیز هم اکنون این شرایط وجود دارد.
  این فعال صنعت قطعه با تاکید بر این که در حالی برعدم دخالت دولت در صنعت خودرو و پس از خصوصی سازی تاکید می شود که تحقق این امر بعید به نظر می رسد، تصریح کرد: هم اکنون دولت با سهم 14 درصدی اجازه دخالت رسمی ندارد و نقوذ مدیریتی این میزان سهام چندان زیاد نیست اما در عمل شاهدیم که این اتفاق رخ نمی دهد و انتخاب مدیرعامل نیز از سوی دولت انجام می شود بنابراین در چنین شرایطی باید مشخص شود که بعد از خصوصی سازی وضعیت به چه شکل خواهد بود و هدف اصلی دولت از واگذاری چیست؟
  او ادامه داد: هم اکنون نیز امکان مدیریت خصوصی وجود دارد بنابراین نیاز به واگذاری سهام نیست اما در صورتی که شاهد نفوذ قابل توجه سهامداران بودیم خصوصی سازی از ضرورت ویژه ای برخوردار می شد بنابراین با توجه به شرایطی فعلی، هدف از واگذاری سهام دولت مشخص نیست.
  محبی نژاد اظهار کرد: در شرایط فعلی که صنعت خودرو با تحریم دست به گریبان است، خصوصی سازی در صنعت خودرو می تواند به راحت تر دور زدن تحریم ها و پیدا کردن راهکارهای جدید و حل مشکلات کمک بیشتری کند. این در حالیست که بدون شک استفاده از رانت و فساد نیز در بدنه خصوصی به مراتب کمتر خواهد بود.
  دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی یادآور شد: به شدت از خصوصی سازی صنعت خودرو استقبال و از آن حمایت می کنیم به شرطی که خصوصی سازی واقعی انجام شود که این امر نیز با واگذاری سهام دولت اتفاق می افتد که این موضوع نیز همچنان دارای ابهام است در همین حال توجه به این نکته ضروری است که هم اکنون دخالت مجلس در خودروسازی بیشتر از دولت است که باید وضعیت این امر نیز پس از خصوصی سازی مشخص شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • ۴۷۰
  • ۴۶۹
  • ۴۶۸
  • ۴۶۷
  • ۴۶۶
  • ۴۶۴
  • ۴۶۳
  • ۴۶۲
  • ۴۶۱
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو