برنج

نرخ عوارض آزادراه‌ها ۱۵ درصد افزایش یافت

عصر خودرو- دبیر کارگروه شرکت‌های سرمایه‌گذار در آزادراه‌ها اعلام کرد: نرخ عوارض آزادراه‌های کشور از اول شهریور به طور متوسط ۱۵ درصد افزایش یافت.

نرخ عوارض آزادراه‌ها ۱۵ درصد افزایش یافت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۳:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ، خدایار خاشع  گفت: رشد نرخ عوارض آزادراه‌ها در سال 97 به 98 حدود 15.7درصد است که البته با تاخیر پنج ماهه ابلاغ و از ابتدای شهریور اعمال شده است.

  خاشع اضافه کرد: با توجه به اینکه مطابق ارقام منتشر شده از مرکز آمار ایران تورم سال 97 حدود 27درصد است شرکت های سرمایه گذار در بخش آزادراهها بر قیمت اعلامی اعتراض دارند.

  وی گفت: عوارض عبور از آزادراه ها در ایران کمتر از 10 درصد بقیه کشورها است. البته مشکل اصلی درآمد مردم ایران است که نسبت به درآمد سایر کشورها حتی ترکیه بسیار کمتر است و ما هم اعتقاد داریم مردم قدرت پرداخت نرخ عوارض واقعی آزادراه‌ها را ندارند؛ بنابراین لازم است که سازوکار دیگری برای اداره آزادراهها در نظر گرفته شود.

  خاشع با بیان اینکه اکنون سهم عمده هزینه ساخت آزادراه‌ها با مشارکت سازندگان تامین می‌شود، گفت: این وضعیت برای شرکت های سرمایه گذار توجیه اقتصادی ندارد.

  دبیرکارگروه شرکت های سرمایه‌گذار در آزادراه ها اضافه کرد: در آزادراه‌های جدیدی که در دست ساخت است 70درصد سهم مالی توسط سرمایه گذار و 30درصد توسط دولت تامین می شود اما در صورتی که نرخ عوارض واقعی نشود باید ساز و کار دیگری برای بازگشت سرمایه به بخش خصوصی در نظر گرفته شود.

  به گفته وی، در حال حاضر ساخت هر کیلومتر آزادراه 20 میلیارد تومان هزینه دارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط