برنج

افزایش عوارض آزاد راه «خرم‌زال» بررسی می‌شود

عصر خودرو- معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه آزاد راه‌های کشور گفت: موضوع افزایش عوارض آزاد راه اندیمشک - خرم‌آباد ( خرم‌زال) بررسی می‌شود.

افزایش عوارض آزاد راه «خرم‌زال» بررسی می‌شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا،  از یکم شهریورماه نرخ عوارض جدید آزاد راه پل‌ زال در اندیمشک تا خرم آباد برای خودروی سواری 180 هزار ریال ، مینی بوس 310 هزار ریال ، وانت 350 هزار ریال ، اتوبوس 360 هزار ریال ، کامیون سه محور 550 هزار ریال و تریلر650 هزار ریال اعلام شده و از رانندگان دریافت می‌شود.

  خیراله خادمی روز شنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های در دست اجرای راهداری آبادان  در خصوص نرخ بالای عوارض آزاد راه اندیمشک - خرم‌آباد که گلایه رانندگان به ویژه مردم خوزستان را به دنبال داشته بیان کرد: نرخ عوارض این آزاد راه نسبت به پارسال  10 درصد گرانتر شده که این افزایش در مقایسه با افزایش نرخ تورم و افزایش قیمت سایر هزینه‌ها در کشور رقم زیادی نیست.

  وی افزود: آزاد راه اندیمشک - خرم‌آباد ( خرم‌زال ) از زمان بهره برداری تاکنون به سود دهی نرسیده لذا برای نخستین بار امسال 10 درصد نرخ عوارض این آزاد راه افزایش یافت.

  تعرفه اعمال شده برای عوارض این آزاد راه که در شبانه روز 13 هزار دستگاه خودرو از آن تردد دارند فشار مضاعفی به مردم استان خوزستان است که در ایام تعطیلات و به ویژه فصل تابستان تنها دلخوشی آنها در هوای داغ منطقه سفری چند روزه به  استان‌های سردسیر کشور و سفر زیارتی به مشهد و قم است.

  افزایش نامتعارف تعرفه عوارض آزاد راه پل‌زال - خرم آباد به طول 104 کیلومتر در چند روز اخیر واکنش بسیاری از مردم خوزستان و لرستان را در فضای مجازی به دنبال داشته است.

  آزادراه خرم‎آباد به پل‎زال به عنوان مسیر ترانزیتی مرکز به جنوب کشور سال 1389 به بهره‎برداری رسید و به دلیل عوارض بالایی که برای عبور از این آزادراه برای خودروها تعیین شد در صدر گرانترین آزادراه کشور نام گرفت.

  آزادراه خرم آباد - پل زال در حد فاصل 2 شهر خرم آباد و اندیمشک به طول 104 کیلومتر قرار گرفته که با هدف کاهش تصادف و زمان سفر، صرفه جویی سالانه 400 میلیارد ریال در مصرف سوخت، کاهش 60 کیلومتری طول مسیر نسبت به مسیر قدیمی خرم آباد - پلدختر - اندیمشک، کاهش بار ترافیکی و افزایش سرعت مطمئن در این مسیر احداث شد.
  ساخت این آزادراه حدود 750 میلیارد تومان هزینه داشته که 50 درصد آن توسط دولت و بقیه توسط بخش خصوصی تامین شده که گفته می شود سهم دولت پس از پنج سال از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت خودروها برگشت داده شده و در اظهار نظرهایی عوارض دریافتی از خودروها در این آزادراه از 18 سال تا 30 سال پس از بهره برداری به بخش خصوصی تعلق خواهد گرفت.
  تعرفه بالای عوارض این آزادراه از ابتدای بهره برداری خبرساز شد و برخی در این خصوص گلایه داشتند و امروز نیز با گذشت حدود هشت سال از این بهره برداری، عوارض آزادراه خرم زال همچنان خبرساز و نارضایتی برخی مردم استان های لرستان و خوزستان را به همراه داشته است.

  از یکم شهریورماه امسال عوارض عبور از آزاد راه پل‌زال - خرم آباد از150 هزار ریال در پارسال به 180 هزار ریال افزایش یافت.
  افزایش عوارض آزادراه ها با تاییدیه و ابلاغ کتبی دفتر سرمایه گذاری وزارت راه و شهرسازی صورت می‌گیرد.

  گفتنی است جمعه شب برخی از رانندگان عبوری از این آزاد راه ، به دلیل اعتراض به این افزایش قیمت ، با بوق زدن ممتد و بدون پرداخت عوارض از گیت های عوارضی عبور کردند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط