رضایی روشنپیت استاپمدیران خودروکارمانیا

بنزین«۲۵۰۷«

تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا هفته آینده به روزانه ۴۷ میلیون لیتر می‌رسد

عصر خودرو- مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: با تغییرات ایجادشده و تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه نفتای شیرین، ظرفیت واحد بنزین‌سازی پالایشگاه نیز ارتقا می‌یابد و مقدار بنزین تولیدی تا یک هفته آینده به روزانه ۴۷ میلیون لیتر می‌رسد.

تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا هفته آینده به روزانه ۴۷ میلیون لیتر می‌رسد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو»  به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، محمدعلی دادور مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: پیش از این مقرر شده بود که ماموریت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایش روزانه 120 هزار بشکه میعانات گازی باشد، اما با تغییرات انجام شده این فاز به نام فاز بهینه‌سازی ظرفیت و رفع گلوگاهی فازهای موجود تغییر خواهد یافت.

  وی افزود: با افزایش ظرفیت پالایشی در هر سه فاز موجود از 120 به 180 هزار بشکه، می‌توان تولید مورد انتظار از فاز چهارم را در سه فاز موجود تقسیم کرده و هزینه سرمایه‌گذاری مورد نیاز را صرفه‌جویی و در بخش‌های دیگر صنعت سرمایه‌گذاری کرد.

  مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تاکید کرد: با افزایش ظرفیت پالایشی در فازهای موجود و صرف هزینه‌ای حدود 70 تا 80 میلیون یورو، هم‌اکنون توانسته‌ایم مجموع خوراک پالایشگاه را به روزانه 400 هزار بشکه برسانیم.

  دادور گفت: برای نخستین‌ بار در فروردین‌ماه امسال که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «رونق تولید» مزین شده است، با تغییر مشخصات فنی خوراک، تولید محصول نفتای ترش این پالایشگاه حذف شده است و همه نفتای تولیدی پالایشگاه شیرین خواهد بود.

  وی با اشاره به افزایش کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه با تزریق نفتای شیرین تولیدی، افزود: با تغییرات ایجاد شده و تولید حدود روزانه 20 هزار بشکه نفتای شیرین، ظرفیت واحدهای تقطیر و بنزین سازی پالایشگاه نیز ارتقا می‌یابد و مقدار بنزین تولیدی در پالایشگاه تا یک هفته آینده به روزانه حدود 47 میلیون لیتر و گازوئیل به روزانه 13 میلیون لیتر می‌رسد.

  مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تاکید بر این که نفتای تولیدی در پالایشگاه همچنین به عنوان خوراک در اختیار پتروشیمی‌ها قرار خواهد گرفت، گفت: در هنگام طراحی ترکیب خوراک ورودی به پالایشگاه 60 درصد نفتا، 35 درصد نفت سفید و نفت‌گاز و 5 درصد گاز مایع بود که این ترکیب هم اکنون به 72 درصد نفتا، 25 درصد نفت سفید و نفت‌گاز و حدود 2.5 تا 3 درصد گاز مایع تغییر یافته است.

  براساس این گزارش، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا که می‌توان آن را به لحاظ استفاده از توانمندی متخصصان داخلی در اجرا و استفاده از تجهیزات تولید داخل، ایرانی‌ترین پالایشگاه کشور نامید، روزانه 400 هزار بشکه میعانات گازی با ارزش میدان مشترک پارس جنوبی و تبدیل آن به فرآورده‌های سبک و باکیفیت، کشور را در مسیر خودکفایی در تامین بنزین مورد نیاز قرار داده است.

  ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت دریافت روزانه 360 هزار بشکه خوراک از میدان مشترک پارس‌جنوبی در قالب 3 فاز 120 هزار بشکه‌ای از سال 1385، با هدف حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی، کاهش آلایندگی‌های محیط‌زیستی و کمک به خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های راهبردی انرژی آغاز شد.

  فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بهمن ماه 97 با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری افتتاح شد و با تولید روزانه 45 میلیون لیتر بنزین، سقف تولید بنزین کشور به روزانه 105 میلیون لیتر رسید و کشور در شرایط باثباتی به لحاظ تولید فرآورده‌های باکیفیت قرار گرفت و از واردات بنزین بی‌نیاز شد.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط