رضایی روشنپیت استاپکارمانیاآسان موتور

در راستای کاهش آلودگی هوای تهران؛

پای دوچرخه‌ها به ایستگاه‌های مترو‌ تهران باز شد

عصر خودرو- شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با در اختیار قرار دادن امکانات ایستگاه‌های خطوط، زمینه استفاده از دوچرخه را برای استفاده کنندگان این وسیله نقلیه پاک فراهم آورده است.

پای دوچرخه‌ها به ایستگاه‌های مترو‌ تهران باز شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مدت زیادی است که آلودگی هوای تهران و ازدیاد وسایل نقلیه آلاینده، مدیران شهری را بر آن داشته تا با ارائه راهکار‌هایی به کاهش آلودگی هوای تهران کمک کنند. این راهکار‌ها با توجه به تغییر شرایط زندگی شهری و ورود جدی اپلیکیشن‌ها به برنامه‌های روزمره، رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. به طوری که برخی مدیران شهرداری تهران برای فرار از مرگ تدریجی محیط زیست پایتخت و یا آلودگی‌های مدام و متداول هوای تهران به راه‌های به‌روز روی آورده‌اند و در یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های خود دوچرخه‌سواری را به یک روش حمل و نقل خانوادگی تبدیل کرده اند.

  شهریور ماه سال 97 بود که محسن پور سید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به منظور نهادینه کردن فرهنگ دوچرخه سواری و استفاده از دوچرخه به جای استفاده از وسایل نقلیه شخصی در شهر، "طرح ترکیبی دوچرخه و مترو" را ارائه داد که بر اساس آن در مرحله‌ی ابتدایی، برخی مناطق تهران میزبان شهروندانی شدند تا اگر شهروندی به ناچار با وسیله‌ نقلیه شخصی و یا حتی وسیله‌ نقلیه عمومی به مناطق مرکزی شهر رسید به سادگی و با استفاده از دوچرخه‌های آزاد در منطقه در این حوزه فعالیت کند و بدون نگرانی از جای پارک، به دنبال فعالیت خود برود.

  همچنین بر اساس این طرح ایستگاه‌های خطوط مترو در دسترس دوچرخه سواران قرار گرفت تا هم برای رسیدن به مترو و هم خروج از آن دسترسی ساده‌ای به دوچرخه داشته باشند.

  همزمان با شروع اجرای این طرح و از آذر ماه سال 97، متروی تهران نیز امکانات خود را به کار گرفت تا همگام با دیگر مجموعه‌ طراحان و اجراکننده‌های این پروژه‌ شهری، نگرانی‌ها نسبت به استفاده از دوچرخه حذف و به‌سادگی استفاده از دوچرخه به اولین انتخاب حمل و نقلی افراد تبدیل شود.

  پای دوچرخه‌ها به ایستگاه‌های مترو‌ تهران باز شد

  به همین منظور مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، اطلاع رسانی در خصوص این طرح را آغاز و به تهیه اخبار و انتشار آن در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری و روزنامه‌ها مبادرت ورزید. همچنین با طرحی بنر و چاپ و نصب آن در ایستگاه‌های خطوط مترو؛ شرایط استفاده از این طرح را در معرض دید هزاران مسافر مترو قرار داد.

  از طرف دیگر دستورالعملی از سوی شرکت بهره برداری مترو تهران برای استفاده از دوچرخه در ایستگاه‌های متروی تهران به منظور استفاده صحیح از این وسیله حمل و نقل پاک تدوین گردید تا حضور دوچرخه سواران در واگن‌های مترو خللی در تردد دیگر مسافران ایجاد نکند.

  بر اساس این دستورالعمل دوچرخه سواران با دوچرخه تاشو با ابعاد 30×60×90 در تمام روز‌های هفته به غیر از ساعات 6:30 تا 9:30 صبح‌ها و عصر‌ها از ساعت 16 تا 19 که پیک مسافری محسوب می‌شود و با دوچرخه‌های عادی فقط در روز‌های تعطیل امکان تردد با مترو را دارند.

  همچنین دوچرخه سوارانی که از دوچرخه‌های عادی استفاده می‌کنند فقط مجاز به ورود به واگن‌هایی هستند که با برچسب‌هایی بر روی بدنه قطار مشخص شده، اما دوچرخه سوارانی که از دوچرخه‌های تاشو استفاده می‌کنند مجاز به ورود به تمامی واگن‌ها هستند.

  ورود با دوچرخه‌های معمولی نیز در روز‌های جمعه و ایام تعطیل تنها به دلیل خلوتی ایستگاه‌ها و قطار‌ها است، چرا که با توجه به حجم بالای مسافر که در طول هفته از مترو استفاده می‌کنند امکان ورود دوچرخه به واگن‌ها وجود ندارد و اگر این طرح در تمام روز‌های هفته اجرا شود باعث ایجاد نارضایتی در بین شهروندان و مسافران مترو می‌شود.

  علاوه بر آن سوار شدن بر روی دوچرخه در تمامی ایستگاه‌ها و قطار‌های مترو ممنوع و مسافران دارای دوچرخه تنها مجاز به حمل در اماکن مترو هستند. همچنین حمل دوچرخه‌های برقـی به صورت روشـن در اماکـن متـرو و استفـاده از پـله‌های برقی و آسانسـور در ایستگاه‌هـای خطوط متـرو جهت حمل دوچرخه ممنوع است.

  بر اساس این طرح مسئولیت جبران خسارت وارد شده به تجهیزات ایستگاه و قطار‌ها در مواقع حمل دوچرخه بر عهده مسافر حمل کننده دوچرخه و مسئولیت ناشی از عدم رعایت موارد ایمنی در محیط پیرامون ورودی‌های ایستگاه‌هایی که در تملک و حیطه مترو نیز بر عهده مسافر دوچرخه سوار است. همچنین مسافرانی که اقدام به حمل دوچرخه توسط مترو را دارند باید مراقب برخورد دوچرخه با دیگر مسافران باشند و باعث اذیت و آزار مسافران دیگر نشوند.

  بیشتر بخوانید: پیشنهاد حدود 170 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه دوچرخه‌سواری همگانی در پایتخت

  از دیگر مفاد این دستورالعمل این است که هر مسافر مجاز به حمل تنها یک دستگاه دوچرخه است و دوچرخه‌ها باید تمیز بوده و ملحقات اضافی نداشته باشد. استقرار دوچرخه نیز در کنار در‌های قطار و پلکان واگن‌های قطار‌های دو طبقه و رها کردن دوچـرخه در ایستگاه‌ها و واگـن‌های قطار ممنوع است و باید جهت ایمنی بیشتردوچرخه توسط صاحب آن مهار شود.

  پوشش حمل کننده دوچرخه نیز باید متعارف با عرف عمومی و شرعی جامعه باشد و برای اینکه حادثه و اتفاق خاصی پیش نیاید ماموران در محوطه ایستگاه‌ها حضور دارند و مسافرانی که اقدام به حمل دوچرخه از طریق مترو می‌کنند باید جهت حفظ ایمنی خود و دیگر مسافران به توصیه‌های پرسنل ایستگاه توجه و همکاری و تعامل را با آن‌ها داشته باشند.

  شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در حال حاضر با در اختیار قرار دادن امکانات ایستگاه‌های خطوط، زمینه استفاده از دوچرخه را برای استفاده کنندگان این وسیله نقلیه پاک فراهم آورده و در تلاش است با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی در این زمینه مشوق مناسبی برای کاهش آلودگی محیط زیست باشد. این امر با اجرای "طرح ترکیبی مترو و دوچرخه" محقق شده و از ابتدای اجرای این طرح (آذر ماه سال 97) تا کنون بیش از یک هزار و 400 دوچرخه سوار برای تسهیل در تردد، از ایستگاه‌های خطوط متروی تهران و حومه استفاده کرده‌اند.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط