مدیران خودروکارمانیا

بنزین «۲۳۵۱»

سه سناریوی پیشنهادی مرکز پژوهش‌ها درباره نحوه افزایش قیمت بنزین

عصر خودرو- مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان " مساله بنزین، رویکردها و مخاطرات" سه سناریو را برای قیمت‌گذاری و شیوه توزیع بنزین پیشنهاد داده است.

سه سناریوی پیشنهادی مرکز پژوهش‌ها درباره نحوه افزایش قیمت بنزین
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷:۰۰

  به‌ گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ‌ایسنا، این سناریوها به ترتیب، افزایش 100 درصدی قیمت بنزین بدون اختصاص سهمیه، افزایش 100 درصدی قیمت بنزین با فرض اختصاص سهمیه 60 لیتری بنزین به هر خودرو، آثار تورمی افزایش قیمت 100 درصدی بنزین با فرض اختصاص سهمیه 20 لیتری در ماه برای هر فرد است.

  طبق سناریوی اول گزارش مرکز پژوهش‌ها افزایش قیمت بنزین به دو هزار تومان اثرات مستقیم و غیر مستقیم در نرخ تورم می‌گذارد.

  طبق سناریوی دوم با افزایش قیمت بنزین به 2000 تومان و تخصیص سهمیه 60 لیتری بنزین برای هر خودرو تورم 1.6 درصدی را به دنبال خواهد داشت.

  بر اساس سنایوری سوم نیز سهمیه 20 لیتری برای هر فرد با در نظر گرفتن قیمت بنزین 2000 تومان نرخ تورم را به میزان 1.3 درصد افزایش می‌دهد.

  در پایان این گزارش به پیشنیازهای اجرای موفق  طرح افزایش قیمت بنزین اشاره شده است و در نهایت تاکید شده است که افزایش چند برابری قیمت بنزین باعث رشد تورم و به دنبال افزایش نرخ ارز، خواهد شد که به این دلیل  مجددا نیاز به افزایش بیشتر قیمت بنزین وجود دارد.

  انتهای این گزارش با این جمله تمام شده که "در صورتی که سوخت مصرفی دو و نیم میلیون وسیله نقلیه از بنزین به CNG تغییر یابد، پیش‌بینی می‌شود جایگزینی بنزین در حدود 20 میلیون لیتر در روز خواهد شد که صرفه سالیانه حدود 1.5 میلیارد دلاری به همراه خواهد داشت.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط