ریمکس

تجربه رانندگی با C۳، اولین محصول سایپا-سیتروئن؛

شروع شیک سیتروئن در ایران

عصر خودرو- یکی از دستاورد های مهم برجام، بازگشت دوباره خودروسازان بزرگ به کشور بود آن هم نه فقط جهت از سر گرفتن واردات خودرو به کشور، بلکه با هدف سرمایه‌گذاری مشترک جهت تولید در ایران؛ برای بازار داخلی، و برای صادرات محصولات تولید ایران به بازار های منطقه.

شروع شیک سیتروئن در ایران
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸:۰۰
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران
 • شروع شیک سیتروئن در ایران

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، درست در روزهایی که خروج آمریکا از برجام رسمی شد، و باز هم اما و اگر بر سر تداوم حضور نام های بزرگ در کشور به راه افتاده است، پیش‌فروش اولین محصول پسابرجامی سیتروئن در ایران که توسط شرکت سرمایه‌گذاری مشترک سایپا-سیتروئن تولید می شود، آغاز شد تا امید به یک آینده روشن برای صنعت خودرو کشورمان را تقویت کند. در همین راستا، هفته‌گذشته و به دعوت سایپا-سیتروئن فرصتی فراهم شد تا هم از خط تولید C3 در این شرکت بازدید کنیم و هم فرصت دو روزه برای به چالش کشیدن اولین محصول تولیدی سایپا-سیتروئن داشته باشیم. و در این ملاقات اول، C3 آنقدر خوب بود که دوست داریم کماکان به آینده امیدوار باشیم.

عشق در نگاه اول، یا ... ؟
شاید شروع این بررسی با طراحی ظاهری، کمی کلیشه ای به نظر بیاید اما یک نکته را نمی توان کتمان کرد و آن این است که طراحی ظاهری C3، نقش غیرقابل انکاری در انتخاب خریدار خواهد داشت. C3 در نسل های اول و دوم نیز استایل متمایزی در مقایسه با رقبای هم‌کلاس خود داشت اما آنچه که در قالب نسل سوم این هاچبک ساب‌کامپکت فرانسوی ارائه شده، روایت کاملا متفاوتی دارد. با C3 نسل سه، سیتروئن به زیبایی عناصر و فرم های بصری آوانگارد معرفی شده در C4 Cactus را در تناسبات جمع‌وجور یک هاچبک ساب‌کامپکت پیاده کرده و این در حالی است که با وجود ماهیت فانتزی خودرو های این کلاس (سگمنت B)، هیچ از یک رقبای اصلی حتی نتوانسته اند نزدیک به این استایل آوانگارد شوند.
C3 نسل سه هویت چهره خود را از چیدمان جدید چراغ های جلو در سه سطح می گیرد؛ چیدمانی جدیدی که در آن دیلایت ها در بالاترین سطح، چراغ های اصلی جلو در سطح میانی و چراغ های مه‌شکن در پایین ترین سطح قرار دارند. ترکیب این چیدمان نورپردازی جلو، با تناسبات پُف‌کرده و جزئیات پلاستیکی زیر بدنه، حداقل در نگاه اول، ژست یک کراس‌اوور کوچک شهری را به این هاچبک ساب‌کامپکت می دهد. اما آنچه که مدرنیته بصری این ساخته سیتروئن را تقویت می کند، بهره‌مندی از عناصری همچون طرح بدنه دو رنگ (با رنگ مجزای سقف و آینه‌بغل ها و قاب مه‌شکن های جلو) و حس شناور بودن سقف به واسطه طرح مخفی ستون های جلو و شکاف بصری باریک ایجاد شده در ستون های عقب است. البته در این بین طرح سه‌بعدی گرافیک داخلی چراغ های عقب، و همچنین ضربه‌گیر های جانبی بدنه، موسوم به اِیربامپ را نیز نباید از قلم انداخت؛ مشخصه ای که برای اولین بار در C4 Cactus معرفی شد و کاراکتر خاصی به نمای جانبی C3 می دهد.
مجموع اینها، ژست آوانگاردی را به C3 داده که مشخصا باب میل هر خریداری نخواهد بود، مخصوصا خریدران میانسال به بالا؛ اما ایده‌آل است برای خریداران بالقوه یک هاچبک کوچک چراکه بیانی است بصری از یک سبک زندگی مدرن شهری. در واقع C3 هاچبکی است با یک استایل متمایز که شبیهش را به ندرت دیده ایم. و همین باعث می‌شود تا مدت ها نگاه ها را در شهر و جاده به خود خیره کند. اما به این هم باید اشاره کنیم که تاثیر این استایل متمایز و فانتزی، در صورت عرضه C3 با رنگ‌بندی متنوع، به‌مراتب بیشتر می‌شد. سایپا-سیتروئن در حالی فعلا C3 را تنها با رنگ بدنه سفید و رنگ مکمل سُرخ عرضه خواهد کرد که در بازار های اروپایی، این خودرو با 9 رنگ بدنه و 4 رنگ مُکمل عرضه می‌شود و همین، امکان سفارش آن در 36 ترکیب‌رنگ اختصاصی را به خریدار اروپایی می دهد.

یک مدرنیته توام با سادگی
در طراحی ظاهری C3، آنچه که بسیار جلب نظر می کند، تکرار مُکرر استفاده از الگوهای چهارضلعی کشیده است؛ همین الگو را در طراحی داخلی مدرن و در عین حال ساده C3 نیز شاهد هستیم. سیتروئن در طراحی این محیط، رسیدن به راحتی یک خانه مدرن را هدف قرار داده و این، حسی است که با نشستن روی صندلی های نرم و کاناپه‌مانند آن، به خوبی دریافت می کنید. برای جادار جلوه دادن این محیط، از ترفند های بصری متعددی استفاده شده مثل تاکید بر فرم های خطی امتداد یافته در طول، عرض و ارتفاع، و یا طرح سقف شناور که حداقل از بیرون، حس یک کابین جادار را القا می کند. دیگر نکته‌ای که در طراحی داخلی C3 جلب نظر می‌کند، حذف دکمه ها و کنترلگر های فیزیکی مرسوم و تعریف کاربری آنها در نمایشگر لمسی 7 اینچی سیستم اطلاعات و سرگرمی است که نه تنها حس و حال مدرن تری به محیط داده و دیگر خبری از شلوغی آزاردهنده دکمه ها بر روی داشبورد نیست. از طریق این نمایشگر، می توانید سیستم صوتی را کنترل کنید، تنظیمات تهویه (شامل نحوه عملکرد و زاویه و سرعت پاشش) را انجام دهید، تماس های تلفن همراه را کنترل کنید و یا با دیگر اپلیکیشن های در نظر گرفته شده کار کنید. کاربری آن نیز بسیار ساده است و کافی است به آن عادت کنید. یک نمایشگر دیگر نیز برای کامپیوتر سفری در دل نشانگر های پشت فرمان تعبیه شده که اطلاعات ضروری را با گرافیک و فونتی کاملا خوانا پیش روی راننده به نمایش می گذارد. در این بین باید به غربیلک فرمان خوش‌دست و خوش‌فرم C3 نیز اشاره کرد که با چرم پوشش یافته و به هیچ عنوان دید نشانگر ها را کور نمی کند. در ضمن، دکمه های کنترلی روی غربیلک فرمان، راننده را قادر می سازد بدون حواس‌پرتی سیستم صوتی و تماس ها را کنترل کند. عدم بهره‌مندی از نویگیشن را نیز نباید از قلم انداخت، اما به لطف بهره‌مندی از MirrorLink و رابط کاربری تلفن همراه، می توانید به سادگی گوشی هوشمند خود را به سیستم اطلاعات و سرگرمی متصل کنید و از اپلیکیشن های رهیاب آن استفاده کنید.
فضای داخلی برای راننده و سرنشین جلو، بسیار راحت است و نرمی بسیار خوشایند فنربندی نیز در تقویت این حس بی‌تاثیر نبوده است. همین راحتی، برای سرنشینان عقب نیز صدق می کند اما با این تفاوت که به دلیل فضای پای محدود (همچون تمامی خودرو های این سگمنت)، افراد بلندقد کمی به مشکل می‌خورند. و اینکه نرمی سواری، در رانندگی های تهاجمی و تند و تیز، برای سرنشینان عقب کمی آزاردهنده خواهد بود. C3 در نظر گرفته شده برای بازار کشور، با لیست تقریبا کاملی از امکانات ایمنی و رفاهی عرضه خواهد شد اما احتمالا با ورود آن به جاده ها و خیابان های کشور، یک ضعف آپشنی کاملا جلب نظر خواهد کرد و آن هم عدم بهره‌مندی از سانروف است. البته این راه هم باید اشاره کرد که نداشتن سانروف، ارتفاع مفید فضای داخلی را مخصوصا برای سرنشینان عقب افزایش داده و همین باعث می‌شود افراد بلندقد، حداقل از نظر فضای سر مشکلی در ردیف عقب صندلی ها نداشته باشند. در ادامه بحث کاربردپذیری که حداقل نزد خریداران ایرانی کمتر مورد توجه قرار می گیرد، باید به طراحی ایده‌آل فضا های بار اشاره کرد که کاملا جادار، و کاملا کاربردی صورت گرفته است. در ضمن، C3 با فضای 300 لیتری صندوق بار که در صورت خواباندن صندلی های عقب (بصورت 60:40)، تا 922 لیتر هم افزایش می یابد، بیشترین فضای بار را در کلاس خود ارائه می دهد.

 

 

لطفا مرا بران!
حتی اگر با تمام این توضیحات، مجذوب C3 نشده باشید، با نشستن پشت فرمان این کوچولوی جسور فرانسوی، نظرتان کاملا عوض خواهد شد. نسل جدید C3 با پیشرانه های کم‌حجم و کم‌مصرفی در بازار های اروپایی عرضه شده که شامل واحد 1.2 بنزینی 68 و 82 اسب‌بخاری، 1.2 بنزینی توربو 110 اسب‌بخاری و 1.6 توربودیزل 75 و 99 اسب‌بخاری (به ترتیب با 233 و 254 نیوتن‌متر گشتاور) می شوند. اما در بازار قدرتی‌پسند کشورمان، C3 بصورت اختصاصی با موتور 4 سیلندر 1.6 توربو 163 اسب‌بخاری عرضه خواهد شد که با 243 نیوتن‌متر، به گیربکس 6 سرعته اتومات ساخت آیسین ژاپن متصل است. ترکیب این قدرت بالا با تناسبات جمع و جور و وزن کم (بین 1250 تا 1300 کیلوگرم)، چالاکی کاملا محسوسی به C3 می‌دهند، به شکلی که از حالت سکون، تنها 8 ثانیه برای رسیدن به تندی یکصد کیلومتر در ساعت نیاز دارد. همچنین به لطف هماهنگی بسیار خوب پیشرانه با گیربکس اتوماتیک، و در دسترس قرار گرفتن بیشینه گشتاور از دور های بسیار پایین (1400 تا 4000 دور در دقیقه)، شتاب ثانویه نیز در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد؛ مشخصه ای که برای سبقت گرفتن های آنی در سرعت های بالا کمک بسزایی می کند.
کشش بسیار خوب پیشرانه باعث می شود تا خودرو زحمتی برای سرعت گرفتن و حفظ آهنگ حرکت در سرعت های بالا نداشته باشد. عایق‌کاری صوتی کابین نیز یک سواری بسیار کم‌صدا را برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد، مخصوصا در بزرگراه ها. در واقع کابین حتی در سرعت های بالای بزرگراه، به قدری کم‌صداست که بدون نگاه کردن کردن به کیلومترشمار نمی شود حدود بالای سرعت را تشخیص داد. با این حساب، اگر راحتی صندلی ها، و فنربندی نرم را هم به این مشخصه C3 اضافه کنیم، به خودرویی می رسیم که با وجود کلاس‌بندی و ابعاد شهری، برای مسافرت های بین شهری خانواده های کم‌جمعیت نیز مناسب است. در توضیح بیشتر، فنربندی به قدری عملکرد مناسبی در تعلیق ضربات حاصل از ناهمواری های مسیر دارد که در بخش پر از چاله مسیری که از سایپا-سیتروئن کاشان تا اصفهان داشتیم، حتی با وجود سرعت بالا، ضربه ای احساس نکردیم. این را هم اضافه کنیم که C3 دارای کروزکنترل نیز هست و اگر از رانندگی با سرعت ثابت در سفر های بین شهری خسته می شوید، کافی است سرعت را بر روی عددی که می خواهید تنظیم کنید و دیگر کاری با پدال گاز نداشته باشید.
نقطه مقابل این خوی راحت و رام در مسیر های مستقیم بزرگراه، کاراکتر چالاکی است که C3 در جاده های پیچ در پیچ دارد. و این در حالی است که با وجود فنربندی نرم، ممکن است روی کاغذ انتظار فرمان‌پذیری خوب و مانوپذیری قابل‌قبول از این خودرو نرود. اما در شرایط آزمایش، C3 نشان داد که با حفظ راحتی ذاتی، می تواند در جاده های پیچ در پیچ هم چالاک و تند و تیز باشد. مشخصا بهره‌مندی از سیستم کنترل پایداری الکترونیک و مجموعه ترمز قابل اتکا و قدرتمندی که شامل ABS و سیستم توزیع الکترونیک نیروی ترمز می شود، در رسیدن به این فرمان‌پذیری خوب (برای یک هاچبک کوچک شهری) بی‌تاثیر نبوده اند اما بخشی از این عملکرد خوب و چسبندگی مناسب به مسیر را نیز باید به حساب تایر های میشلن نمونه هایی بگذاریم که سایپا-سیتروئن کاشان برای تست در اختیارمان گذاشت. البته این را هم نباید از قلم انداخت که سرنشینان عقب، به واسطه فنربندی نرم، تکان های عرضی سواری تند و تیز در مسیر های پیچ در پیچ را کاملا احساس خواهند کرد، برخلاف سرنشینان جلو که به لطف صندلی های در بر گیرنده، این تکان ها را با شدت بسیار کمتری احساس می کنند.
ختم کلام اینکه ترکیب هماهنگ موتور 1.6 توربو و گیربکس 6 سرعته اتومات آیسین، C3 را به کوچولوی مهیجی تبدیل کرده که از راندنش، خسته نمی‌شوید؛ نه در رانندگی های کُند و کسل کننده شهر های شلوغ، نه در سرعت یکنواخت بزرگراه ها، و نه در سواری های تهاجمی جاده های کوهستانی. این، عین تجربه ای است که از دو روز رانندگی با C3 در مسیر سایپا-سیتروئن کاشان تا اصفهان، و بالعکس کسب داشتیم.

یک انتظار جذاب
از اولین رونمایی رسمی سیتروئن C3 در ایران، تقریبا هفت ماه می گذرد و آخر هفته ای که گذشت (26 اردیبهشت) سایپا-سیتروئن بالاخره اولین محصول تولیدی خود را با سه موعد تحویل شهریور، مهر و آبان سال جاری پیش‌فروش کرد. قیمت نهایی خودرو هنوز مشخص نشده اما گفته می شود قیمتی در محدوده 125 تا 130 میلیون تومان خواهد داشت که با توجه به استایل بسیار جذاب و متمایز، پیشرانه بسیار قدرتمند، کیفیت قابل‌قبول متریال مصرفی و سطح بالای امکانات ایمنی و رفاهی (البته برای خودرویی در این سگمنت و محدوده قیمتی)، رقم معقولی است مخصوصا اگر قیمت نمونه مشابه در بازار های اروپایی را با یورو 7 هزار و تقریبا 200 تومانی در طرف دیگر معادله قرار دهید. C3 بازار بی‌رقیبی در ایران نخواهد داشت؛ اگر هاچبک های هم‌رده ای همچون i20 های مونتاژی کرمان‌موتور و یاریس های وارداتی تویوتا را هم نادیده بگیریم، از نظر قیمتی، پژو 2008، رنو کپچر و سانگ‌یانگ تیوولی هم در ویترینی قرار می‌گیرند که C3 سایپا-سیتروئن خود را در آن جا کرده است. اما می توان آینده خوبی برای آن در ایران متصور بود. در واقع کافی است اولین سری C3 های تولیدی سایپا-سیتروئن وارد خیابان ها و جاده های کشور شوند تا افسون این شیک‌کوچولوی جذاب آغاز شود.

شروع خوب سایپا-سیتروئن
سایپا-سیتروئن به این شروع خوب، نیاز مبرم دارد، مخصوصا در شرایط امروز که خروج آمریکا از برجام، آینده فعالیت و سرمایه‌گذاری شرکت های خارجی در ایران را در هاله ای از ابهام برده است. تولید آزمایشی C3 از بهمن ماه در سایپا-سیتروئن کاشان آغاز شده در حال حاضر با داخلی‌سازی 20 درصدی در سایپا-سیتروئن کاشان به تولید می رسد اما با انتقال پروسه تولید دیگر محصولات این سایت (چانگان CS35، ساینا و تیبا) به سایت های دیگر سایپا، در جهت داخلی‌سازی 70 درصدی این خودرو تلاش خواهد شد. و گام بعدی، تحقق هدف صادرات 30 درصد نمونه های تولیدی به بازار های منطقه خواهد بود. برای رسیدن به این اهداف، یکی از اولویت های سایپا-سیتروئن کاشان، رسیدن به استاندارد های تولید، فروش و خدمات پس از فروش سیتروئن فرانسه است و می خواهد تفاوتی بین C3 های تولیدی ایران و نمونه های تولید فرانسه نباشد. بعد از C3، سایپا-سیتروئن دو محصول کاملا جدید در سگمنت B (ساب‌کامپکت) نیز تولید خواهد کرد که البته معرفی آنها برای 2019 برنامه‌ریزی شده است. یکی از این دو محصول آتی سایپا-سیتروئن، کراس‌اوور ساب‌کامپکت ارزان‌قیمتی است که برای بازار های نوظهور، مخصوصا بازار هند در حال توسعه است و بطور مشخص، متفاوت از C3 Aircross که کمتر از یک سال از آغاز عرضه اش در بازار های اروپایی می گذرد، خواهد بود. اما خبر مهمتر از آینده فعالیت های سایپا-سیتروئن، سدان کوچکی است که بصورت اختصاصی برای بازار ایران در حال توسعه است. هنوز اطلاعاتی از این سدان کوچک در دست نیست اما به احتمال زیاد پلتفرمی مشترک با C3 دارد.

آزمایش و نوشته: مجید رقیبی
عکس: اعظم صباغ

برچسب ها
کرمان موتور
مطالب مرتبط
پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
  پربازدیدترین های هفته
   دکه مطبوعات
   • خودرو امروز ۶۱۴
   • خودرو امورز ۶۱۳
   • خودرو امروز ۶۱۲
   • خودرو امروز ۶۱۱
   • خودرو امروز ۶۱۰
   • خودرو امروز ۶۰۹
   • خودرو امروز ۶۰۸
   • خودرو امروز ۶۰۷
   • خودرو امروز ۶۰۶
   آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
   آرشیو