کارمانیا

مدیرعامل آرین خودرو پارس، در گفت‌وگو با «‌عصرخودرو» مطرح کرد:

رقابت محصولات جیلی با خودروهای کره‌ای و اروپایی در بازار ایران

عصر خودرو- در بین برندهای چینی، جیلی موردی عجیب است. برند جیلی علاوه بر اینکه رتبه اول فروش را در بازار چین کسب کرده‌، در بازارهای جهانی خصوصا بازار اروپا نیزبه عنوان برندی معتبر شناخته می‌شود.

رقابت محصولات جیلی با خودروهای کره‌ای و اروپایی در بازار ایران
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو»،  این شرکت که تفکری کاملا جهانی را برگزیده، هم‌اکنون مالک ولوو و بزرگ‌ترین سهامدار دایملر- بنز است و به این بسنده نکرده و با در پیش گرفتن تفکر جهانی همچنان به دنبال توسعه است به‌طوری‌که جیلی سهامدار عمده ‌برندهایی چون پروتون و لوتوس نیز هست.
  در کنار همه مسائل مطروحه، جیلی در دور جدید فعالیت‌های خود در ایران، عرضه نسل جدید و پیشرفته خودروهای خود را برنامه‌ریزی کرده ‌‌و این بار قرار است شرکت آرین خودرو پارس محصولات جدید این شرکت را عرضه کند. در زمینه فعالیت‌های این شرکت با دکتر رادین پیمان‌فر، مدیرعامل آرین خودرو پارس، نماینده برند جیلی در ایران به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

  پیش از هر چیز از چگونگی آغاز همکاری آرین خودرو پارس و جیلی بگویید. تا چند ماه پیش صحبت‌هایی در زمینه آغاز همکاری دوباره جیلی با یک شریک ایرانی شنیده می‌شد اما به نظر می‌رسد پروسه تفاهم دو شرکت خیلی سریع پیش رفته است.
  شرکت جیلی پس از انجام تحقیقاتی گسترده در ایران برای انتخاب همکار جدید خود در این بازار، آرین خودرو پارس را برای این همکاری برگزید. به دلیل انجام این تحقیقات از سوی جیلی، پیش از ارائه پیشنهاد همکاری،  کارهای اولیه به‌سرعت پیش رفت و در بازه زمانی کمتر از 2 ماه عقد قرارداد این همکاری صورت گرفت.

    اولویت‌های جیلی برای انتخاب شریک تجاری چه بود؟
  یکی از عمده‌ترین دغدغه‌های جیلی بحث خدمات پس از فروش خودروهای موجود این برند در بازار ایران بود. شرکت جیلی با توجه به پیشرفتی که در چند سال اخیر کرده است، خود را ورای خودروسازان چینی و برابر با خودروسازان اروپایی می‌داند و درنتیجه اطمینان از اینکه خدماتی که مشتریانش دریافت می‌کنند همگام با پیشرفت‌هایش باشد، برای این شرکت در درجه اول اهمیت قرار داشت و VIP بودن خدمات برای مشتریانش اصل اول آغاز کار این شرکت بوده است. مسلما خودروهای جدید این شرکت باکیفیتی بسیار بالا عرضه شده‌اند و پیدا‌کردن راهی برای ورود این محصولات به ایران انگیزه بعدی جیلی بوده و جمیع این دو بحث فروش و خدمات پس از فروش، اولویت اصلی جیلی در انتخاب ما به عنوان شریک تجاری بود

  در خصوص فعالیت نمایندگی‌های خدمات پس از فروش شرکت جیلی صحبت کردید. آیا این نمایندگی‌ها به‌صورت مستقل عمل خواهند کرد یا به‌صورت مشترک با شرکت‌های دیگر فعالیت خواهند داشت؟
  قطعا تعدادی  نمایندگی مستقل و تک برند به مشتریان جیلی خدمت‌رسانی خواهند کرد ولی با توجه به اینکه آرین خودرو پارس بخشی از هلدینگ (شامل  نگین خودرو و ایرتویا ) است، بنابراین در برخی مواقع شاهد حضور این‌ برندها در کنار هم خواهیم بود.

  نسل جدید خودروهای جیلی ازنظر فناوری پیشرفت محسوسی نسبت به خودروهای پیشین این برند داشته‌اند و به همین دلیل مسئله خدمات پس از فروش و تأمین قطعات یدکی برای آنها حساس‌تر از خودروهای نسل پیشین است. اقدامات آرین خودرو پارس پیش از عرضه محصولات جیلی در زمینه خدمات پس از فروش چطور خواهد بود؟
  البته همانطور که اشاره فرمودید، تفاوت‌های بسیار زیادی به لحاظ طراحی و امکانات و ... بین نسل قدیم خودروهای وارداتی و یا تولید داخل جیلی و خودروهای مورد نظر ما وجود دارد و به طور کلی با هم متفاوت هستند‌.
  کارنامه درخشان گروه در ارائه خدمات پس از فروش گویای این موضوع است که شرکت آرین خودرو پارس نیز همانند نگین خودرو و ایرتویا و با بهره‌گیری از شبکه گسترده و امکانات پیشرفته خدمات پس از فروش را در اولویت فعالیت‌های خود قرار خواهد داد به‌طوری‌که با تحقق برنامه‌های خدمات پس از فروش به دنبال تحقق اهداف فروش هستیم. خصوصا  با توجه به وجود ذهنیت‌هایی خاص در مورد خودروهای چینی و نحوه ارائه خدمات پس از فروش آنها، تلاش خواهیم کرد که چرخ را از ابتدا اختراع نکنیم و با شناخت و برطرف‌کردن مشکلات موجود، مسیر درستی را طی کنیم. قطع به‌یقین برنامه‌های ویژه و منسجمی در خصوص خدمات پس از فروش داریم و حتما قبل از ورود اولین خودرو، اقدامات لازم در خصوص آموزش دوره‌های لازم و ورود قطعات یدکی انجام خواهد شد.
    به بحث ورود خودروهای جیلی به ایران اشاره کردید. اولین خودروهای جیلی چه تاریخی وارد ایران خواهند شد؟
  ما امیدواریم که این اتفاق در پایان سه‌ماهه اول سال آینده انجام شود و کار به‌طور رسمی آغاز شود.

  در حال حاضر جیلی در چین و بازارهای جهانی چه جایگاهی دارد؟
  در حال حاضر جیلی با تولید بیش از 1میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو رتبه اول تولید در چین را به خود اختصاص داده و یک سر و گردن بالاتر از دیگر خودروسازان این کشور قرار گرفته است. از طرف دیگر، همان‌طور که می‌دانید، خرید کل سهام ولوو و تملک این برند، دارا بودن بیش از نیمی از سهام پروتون و 10درصد از سهام دایملر-بنز و طراحی و تولید یک برند جهانی  نشان‌دهنده جایگاه برتر شرکت جیلی نه‌تنها در میان خودروسازان چینی بلکه در میان خودروسازان جهانی است. نکته جالب درباره این شرکت این است که جیلی معتقد است برای رسیدن به جایگاه برتر باید فناوری را از بهترین شرکت‌های جهان خریداری کند. یکی از رموز پیشرفت سریع این شرکت این است که دنبال ساخت یک فناوری خاص نمی‌رود و به همین دلیل توانسته نسبت به بسیاری از رقبای خود حتی در چین بسیار قوی ظاهر شود. خودروهایی که جدیدا تولید شده و به بازار ایران نیز خواهد آمد، با فناوری‌های بسیار بالا و طراحی ولوو ارائه می‌شوند و دیدگاهی که مردم بعد از استفاده و دیدن این خودروها خواهند داشت، کاملا متفاوت با سایر خودروهای چینی خواهد بود.

  در خصوص جایگاه جیلی در بازار چین و جهان صحبت کردیم. به نظر شما این برند چه جایگاهی در بازار خودروهای وارداتی خواهد داشت؟
  با توجه به تصویب تعرفه‌های جدید، از لحاظ قیمتی خودروهای جیلی رقیب خودروهای کره‌ای و اروپایی خواهند بود. هرچند که برند جیلی خودروهای با قیمت اقتصادی‌تر هم دارد که در حال حاضر در حال تولید در ایران هم هستند، ولی با توجه فناوری‌های جدید مورد استفاده در خودروهای نسل جدید این برند شانه‌به‌شانه خودروهای اروپایی و کره‌ای حرکت می‌کند.

  مدل و قیمت نهایی این خودروها مشخص شده است؟
  قطعا قیمت این خودروها بالای 130 میلیون تومان خواهد بود، ولی با توجه به اینکه مدل و نوع موتور آنها در حال مذاکره است، نمی‌توان عدد دقیقی را بیان کرد. با توجه به قوانین تعرفه واردات فعلی در کشور، انتخاب موتورها بسیار مهم است و تأثیر زیادی در قیمت خودرو دارد و در حال حاضر در حال نهایی‌کردن مدل‌ها هستیم. بلافاصله بعد از قطعی‌شدن مذاکرات در خصوص مدل‌ها و قیمت نهایی آنها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. در حال حاضر می‌توان با اطمینان گفت به‌روزترین و پیشرفته‌ترین مدل‌های این برند با فناوری و آپشن‌های بسیار پیشرفته وارد بازار ایران خواهد شد.

    با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، چه سهمی از بازار را برای جیلی در نظر گرفته‌اید؟
  با توجه به اینکه سال اول ورود این محصولات به بازار ایران خواهد بود و بسته به شرایط اقتصادی کشور و نوع موتور وارد شده که ‌روی قیمت نهایی بسیار تأثیرگذار خواهد بود، عدد دقیقی را نمی‌توان تخمین زد.

    برنامه آرین خودرو پارس در خصوص تعداد مدل‌های وارداتی چگونه است و آیا در میان این مدل‌ها خودرو شاسی‌بلند هم عرضه خواهد شد؟
  تلاش خواهیم کرد حداقل با 3 یا 4 مدل، کار واردات خودروجیلی را آغاز کنیم و قطعا با توجه به علاقه خاص ایرانی‌ها به خودروهای شاسی‌بلند تلاش خود را برای ورود خودروهای کراس‌اوور و شاسی‌بلند خواهیم کرد.

  دیدگاه مدیران جیلی در خصوص بازار ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
  مدیران جیلی بازار ایران را بازاری بزرگ و  رقابتی با مصرف‌کنندگان آگاه و با سلیقه می‌بینند و هرچند همان‌طور که بیان کردم تولید داخلی این خودروساز بیش از 1 میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو است، تعداد واردات این محصولات عملا عدد قابل ملاحظه‌ای برای این شرکت نخواهد بود ولی با توجه به اینکه این خودروساز تفکری جهانی را در پیش گرفته است تأکید بسیاری بر صادرات دارد و به دنبال حضوری فعال در بازار‌های جهانی است. به همین دلیل، پس از بازدید کاملی که مسئولان این شرکت از مجموعه‌های ایرانی داشته‌اند و شناخت کاملی که از بازار کسب کرده‌اند و با علم به چالش‌های پیش‌رو، با انتخاب آرین خودرو پارس به عنوان نماینده رسمی خود جهت واردات خودروهای نسل جدید‌، پا به عرصه تجارت با ایران گذاشته‌اند و قطعا شاهد اتفاقات خوب برای مشتریان این برند خواهیم بود.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۱۰
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۱۶ روز پیش
  آرشیو