آرین موتور

نظارت هوشمند راه مقابله با صدور بیمه نامه جعلی

عصر خودرو- با توجه به افزایش چشمگیر جاعلین در صدور بیمه نامه‌های جعلی و فاقد اعتبار و یا عدم اعمال سوابق خسارتی رانندگان به هنگام تمدید بیمه نامه شخص ثالث از سوی برخی از شرکت‌های بیمه گر، سامانه یکتا با هدف ثبت صحیح سوابق بیمه‌ای رانندگان طراحی شده است که بر اساس توافقات جدید شرکت‌های بیمه با بیمه مرکزی و به منظور کاهش میزان اشتباهات شرکت‌ها و نمایندگان‌شان در زمان صدور بیمه نامه می‌باشد و هدف آن ثبت دقیق اطلاعات مربوط به خودرو، خصوصا پلاک ماشین و سوابق دریافت و پرداخت خسارت اتومبیل‌ها است.

نظارت هوشمند راه مقابله با صدور بیمه نامه جعلی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از عصر بازار، در این طرح کلیه بیمه نامه‌ها در هنگام صدور به بیمه مرکزی ارسال و کد دریافت می‌کنند. همزمان نیز کنترل‌های متعددی توسط بیمه مرکزی بر روی پیشنهاد بیمه نامه انجام می‌گیرد و در صورت نقض هر یک از موارد مورد نیاز از صدور بیمه نامه جلوگیری خواهد شد که برخی از مهمترین این کنترل‌ها عبارتند از:
  1- اعلام هویت واحد صدور از طریق کد نمایندگی و واحد صدور که باید در سامانه سنهاب بیمه مرکزی از قبل ثبت شده باشد. بنابراین کلیه نمایندگانی که به دلیل نقص مدارک در سامانه سـنـهـاب ثبت نشده‌اند، مجاز به صدور بیمه نامه نمی‌باشند.
  2- ثبت کامل و دقیق اطﻼعات خودرو به ویژه پلاک الزامی است. در خصوص موتورسیکلت‌ها نیز ثبت پلاک دقیق الزامی است. در غیر ایـنـصـورت از صدور بیمه نامه جلوگیری به عمل خواهد آمد.
  3- ثبت اطلاعات سابقه خسارت و بیمه نامه سال قبل باید به درستی صورت پذیرد. در صورت هرگونه اشتباه عمدی یا سهوی، بیمه مرکزی موارد را کنترل کرده و اجازه صدور نخواهد داد. طبق قوانین جدید ارسال اطلاعات بیمه‌نامه شخص ثالث پیش از صدور به بیمه مرکزی ضروری است. به‌طوری‌که بیمه مرکزی در راستای شاخص‌های موجود و به‌صورت کاملا هوشمند در صورت تطابق بیمه‌نامه با مقررات تعریف شده برای بیمه نامه کد یکتا صادر می‌کند و تنها در این صورت شرکت مجاز به صدور بیمه‌نامه برای بیمه‌گذار خواهد بود. بنابراین از این پس کسب و کار شرکت‌های بیمه در رشته ثالث و حوادث راننده به کد یکتا وابسته می‌شود به‌طوری‌که پس از ارسال اطلاعات و تایید بیمه مرکزی، شرکت می‌تواند مبادرت به صدور بیمه‌‌نامه کند و تمامی اطلاعات قبلی بیمه‌نامه اعم از نحوه پرداخت، خسارت و... کاملا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر پیش از صدور بیمه‌نامه برای بیمه‌گذار باید کد یکتا 11 تا 13 رقمی از بیمه مرکزی اخذ شود و در واقع کد یکتا مهر تاییدی بر صدور بیمه‌نامه است. این طرح با رشته شخص ثالث آغاز شده و به زودی به سایر رشته‌های بیمه‌ای نیز تسری خواهد یافت. سامانه سنهاب در این طرح در لحظه جمع‌آوری دیتا نظارت‌های مهم را انجام می‌دهد و نظارت‌های غیرضروری و کلان به بعد موکول می‌شود. بدون شک توانگری مالی شرکت‌های بیمه با تغییر در سرمایه‌گذاری‌ها، افزایش سرمایه، میزان پرتفو، خسارت پرداختی، نسبت خسارت و... دچار تحول می‌گردد. بنابراین فلسفه وجودی توانگری آنلاین در این است که با هر تغییر در عملیات بیمه‌گری شرکت‌های بیمه، سامانه آنلاین عکس‌العمل نشان دهد. از مزیت‌های اجرایی این طرح می‌توان گفت که با تطابق اطلاعات ارسالی از سوی شرکت‌های بیمه پیش از صدور خودبه‌خود از بسیاری از تخلفات، خسارات معوق، عدم ذخیره گیری و بسیاری از مشکلات جاری پیشگیری می‌شود. بیمه نامه براساس خودرو صادر می‌شود بنابراین هر شرکت علاوه بر کد بیمه‌ای خود موظف است کد یکتا را هم روی بیمه نامه‌ها درج کند. همچنین با اجرا شدن این طرح امکان کنترل تخلّفات و تخفیفات غیر مجاز شرکت‌های بیمه در رشته ثالث از طریق اعمال کد یکتا وجود خواهد داشت. همچنین یکی دیگر از اهداف به کارگیری کد یکتا کنترل تخفیفات غیرمجاز و غیر فنی بوده و کلیه شاخص‌های مد نظر مانند تخفیفات، جریمه دیرکرد و سهم صندوق خسارت‌های بدنی مکانیزه و قابل کنترل می‌شود. نکته بسیار مهم در فرآیند اجرایی شدن این طرح، نقش بسیار مهم سامانه سنهاب است که یکی از اهداف آن تحقق نظارت هوشمند است و حصول این هدف با داده کاوی و ارزیابی اطلاعات و تفکیک مغایرت‌ها حاصل می‌شود. با پیاده سازی کد یکتا مقداری از مغایرت‌ها استخراج شده و در صورتی که بیمه نامه‌ای بدون این کد صادر شود، اعتبار نخواهد داشت زیرا با استانداردهای تعریف شده همخوانی ندارد به طور کلی برای این طرح می‌توان نقاط قوت و ضعفی به شرح زیر را برشمرد:
  نقاط قوت
  1- آنلاین شدن کلیه اطلاعات بیمه‌ای و نظارت یکپارچه و شفاف بر عملکرد شرکت‌ها.
  2- کمک به شفافیت صدور بیمه نامه شخص ثالث خودرو.
  3- سیستماتیک بودن طرح یکتا و جلوگیری از خطای عمدی و غیر عمدی.
  4- کنترل قابل توجه تخلّفات و تقلّبات از طریق نظارت سیستمی بر عدم وجود خسارت در سال قبل بیمه نامه‌ها.
  5- تقویت رقابت سالم و سازنده در شرکت‌های بیمه‌ای.
  6- ایجاد یک بانک اطلاعاتی استاندارد و آنلاین برای رشته‌های مختلف بیمه‌ای.
  7- شناسایی و ارزیابی ریسک‌های مختلف و جلوگیری از سوء استفاده در صدور بیمه نامه‌ها و پرداخت خسارت.
  8- شرکت‌های بیمه تنها در صورتی قادر به صدور بیمه نامه خواهند بود که قبل از صدور اطلاعات لازم به تایید بیمه مرکزی رسیده باشد و کد یونیک یا یکتا برای بیمه نامه تعریف و صادر شده باشد.
  9- پس از تایید از بیمه مرکزی امکان ارائه تخفیفات غیرمجاز و غیر فنی و حذف جریمه‌های دیرکرد متعلق به صندوق تامین خسارات بدنی ممکن نمی‌باشد.
  10- استفاده از امکانات الکترونیکی و جلوگیری از اتلاف وقت بیمه گذاران و ارائه بهترین خدمات در کمترین زمان ممکن.
  11- تایید اصالت بیمه نامه از طریق دریافت این کد از سوی بیمه مرکزی.

  نقاط ضعف
  1- عدم وجود زیرساخت‌های کامل و کافی در تمام شرکت‌های بیمه به ویژه در واحد IT شرکت‌ها.
  2- عدم اطلاع رسانی قبلی و آشنایی کامل نمایندگان حوزه صدور با نحوه به کارگیری و اجرای کد یکتا.
  3- امکان جعل مجدد کد شناسه یکتا از سوی جاعلین حرفه‌ای.
  4- امکان بروز ترافیک و صف مجازی برای دریافت تاییدیه و کد یکتا از سوی بیمه مرکزی برای شرکت‌ها به هنگام صدور.
  5- فرآیند صدور بیمه نامه زمان بیشتری می‌برد، چرا که سیستم صدور در حال تبادل اطلاعات با بیمه مرکزی می‌باشد.
  6-عدم پیش‌بینی‌های لازم در خصوص تعیین وضعیت دیرکرد بیمه نامه خودروهای توقیفی توسط نیروی انتظامی.
  در مجموع به نظر می‌رسد که صنعت بیمه کشور نیاز به اجرایی شدن این طرح را از مدت ها قبل داشته است که با اجرایی شدن آن امکان تحول در این صنعت به نوعی بیش از پیش انتظار می‌رود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امورز ۵۵۱
    • خودرو امروز ۵۵۰
    • خودرو امروز ۵۴۹
    • خودرو امروز ۵۴۸
    • خودرو امروز ۵۴۷
    • خودرو امروز ۵۴۶
    • خودرو امروز ۵۴۵
    • خودرو امروز ۵۴۴
    • خودرو امروز ۵۴۳
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو