کارمانیا

لزوم نوسازی تاکسی‌های فرسوده

عصر خودرو- مشاور وزیر کشور بر تسریع روند نوسازی تاکسی‌های فرسوده و لزوم ارائه منطقی تسهیلات نوسازی به‌ویژه در شهرها تأکید کرد.

لزوم نوسازی تاکسی‌های فرسوده
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از همشهری ، خلیل رحیمی اظهار داشت: در سال‌های گذشته نوسازی‌های زیادی در زمینه تاکسی داشتیم، به‌عنوان مثال در سال‌های 85تا 87، حدود 31هزار تاکسی را نوسازی کردیم. در سال‌های 88تا 90، 29هزار و365تاکسی، در سال 91، 3هزار و 200و در سال 93، 6هزار و 300تاکسی نو جایگزین خودروهای فرسوده شد. وی افزود: با اینکه در سال‌های گذشته (مثلاً سال 85) نرخ تسهیلات پایین‌تر بود، اما به‌دلیل ناآگاهی مردم از این طرح و عدم‌همراهی آنان و دولت، استقبال کمتری از این طرح شده بود، اما در سال‌های اخیر به‌دلیل افزایش آگاهی در زمینه لزوم تعویض خودروهای فرسوده و همراهی دولت استقبال از این طرح رو به افزایش است.

  رحیمی گفت: از آنجا که متقاضیان تعویض تاکسی‌های فرسوده افزایش یافتند و تعداد خودروهای فرسوده نیز با گذشت هر سال بیشتر می‌شود، به‌رغم تعداد بالای خودروهای نوسازی شده در سال‌های اخیر، ما روند کندی را در این زمینه طی می‌کنیم. وی تصریح کرد: با توجه به همراهی دولت و شهرداری و افزایش آگاهی مردم بر ضرورت اجرای این طرح، امید است روند نوسازی تاکسی‌ها تسریع یافته و خروج سالانه خودروهای فرسوده و ورود تاکسی‌های نو برابر شود. وی افزود: در کلانشهرها ازجمله تهران در سال‌جاری 22هزار تاکسی فرسوده داشتیم که از تعداد 19هزار نفر، تعداد 315نفر در طرح نوسازی شرکت کردند و 65درصد از این تعداد تاکنون خودروهای خود را تحویل گرفتند. وی درباره نحوه تشویق تاکسیرانان برای تعویض خودروهای فرسوده گفت: سازمان تاکسیرنی برای تشویق این افراد باید از خودروهای نوسازی‌شده در خطوط بهتر و پردرآمدتر استفاده کند تا به این ترتیب تاکسیرانان دیگر نیز برای ثبت‌نام در این طرح ترغیب شوند. وی درباره تسهیلات درنظر گرفته شده به این منظور گفت: بازپرداخت این تسهیلات 4ساله و با نرخ بهره 16درصد و پرداخت ماهانه 600هزار تومان است.

  رحیمی با بیان اینکه با توجه به سطح درآمد تاکسیرانان در کلانشهرها پرداخت این مبلغ چندان سخت نیست، افزود: ما باید برای شهرهای کوچک راهکاری منطقی درنظر بگیریم. زیرا در این شهرها درآمد تاکسیرانان در حدی نیست که این مبلغ قسط و نرخ بیمه خود را پرداخت کنند، بنابراین دو راه‌حل وجود دارد: یکی خدمات بیشتر دولت برای این تاکسیرانان که با توجه به شرایط کنونی دولت چنین امری مقدور نیست و دیگری کم کردن سرمایه‌گذاری اولیه تاکسیرانان، یعنی باید قیمت خودروها را در این شهرها پایین بیاوریم تا مبلغ بازپرداخت آنان نیز کمتر شود. وی درباره راه‌حل دوم این موضوع گفت: باید خودروهایی براساس حداقل مشخصاتی که شورای ترافیک کشور ابلاغ کرده تولید شود و در اختیار تاکسیرانان شهرهای کوچک قرار گیرد که در این زمینه نیز خودروسازهایی اظهار همکاری کرده‌اند.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو