اطلس خودروکار کلیک

عضو کمیسیون صنایع مجلس:

مشکل گرانی خودرو با عرضه در بورس کالا حل می‌شود

عصر خودرو- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه "میزان تقاضای بازار خودرو متناسب با نیاز واقعی بازار نیست" گفت: با عرضه خودرو از طریق بورس کالا اختلاف قیمتی را به حداقل و یا صفر می‌رسانیم.

مشکل گرانی خودرو با عرضه در بورس کالا حل می‌شود
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از تسنیم، مصطفی طاهری در زمینه قیمت‌گذاری خودرو و نحوه عرضه در بازار اظهار داشت: مشکلی که در بازار خودرو وجود دارد در بحث عرضه و تقاضا است، در حال حاضر به دلیل اختلاف قیمتی که وجود دارد نیاز بازار بیشتر از نیاز واقعی کشور است.

  وی افزود: دو راهکار برای این موضوع وجود دارد، در این شرایط یا باید تولید به حدی افزایش یابد که به همه این تقاضاها پاسخگو باشد و یا اینکه تقاضاهای بازار را واقعی‌تر کنیم و کالا به دست مصرف‌کننده واقعی برسد.

  نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با اشاره به راهکار ارائه شده در کمیسیون صنایع و معادن، تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که در شرایطی که اختلاف قیمت به حد مشخصی رسید و نیاز بازار افزایش یافت، فروش کالا از طریق بورس کالا انجام شود.

  وی عنوان کرد: در این روش قیمت پایه خودرو تعیین می‌شود و فروش آن طبق فرمولی خواهد بود که بر اساس نیاز خانوار باشد که در آن صورت اختلاف قیمت به حداقل و یا به صفر می‌رسد و در نتیجه آن تقاضا متعادل می‌شود و کالا با قیمتی که کارخانه عرضه می‌کند به دست مشتری می‌رسد.

  طاهری خاطرنشان کرد: در این روش برای فروش زودتر از 3 سال نیز حدود 30 درصد قیمت خودرو مالیات در نظر گرفته شده است و امکان فروش وجود ندارد و ماشینی که به قیمت بازار خریداری شده باشد عملاً تقاضا را کاهش خواهد داد، بر این اساس ممکن است در اوایل کار رقابت در بازار ایجاد شود و برخورد عطشی باشد ولی به مرور به ثبات خواهیم رسید.

  وی با اشاره به مبلغ ما به‌ التفاوت ایجاد شده، گفت: دو بحث در این زمینه مطرح است، موضوع نخست این است که این اختلاف قیمتی به دولت پرداخت شود و در امور مرتبط نظیر حمل و نقل عمومی و یا کمک به تولیدکننده هزینه شود و یا اینکه اگر اختلاف بسیار کاهش یابد این مبلغ به تولید کننده تعلق یابد.

  این مسئول با بیان اینکه خودروسازان نیز با این طرح موافق هستند عنوان کرد: این طرح به صحن علنی مجلس ارسال شده و بعد از بررسی با طی مراحل و تأیید شورای نگهبان به مرحله اجرا خواهد رسید.

  وی افزود: ظرفیت انجام این کار در بورس کالا وجود ندارد اما متخصصان بورس کالا اعلام کرده‌اند که امکان انجام این کار را دارند و اگر نیاز باشد ظرفیت آن را ایجاد می‌کنند. شورای رقابت در اجرای این طرح حضور دارد و کف عرضه در نظر گرفته می‌شود و جای هیچ کوتاهی و ورود واسطه به بازار وجود ندارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۲۳
    • خودرو امروز ۵۲۲
    • خودرو امروز ۵۲۱
    • خودرو امروز ۵۲۰
    • خودرو امروز ۵۱۹
    • خودرو امروز ۵۱۸
    • خودرو امروز ۵۱۷
    • خودرو امروز ۵۱۶
    • خودرو امروز ۵۱۵
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو