رضایی روشنپیت استاپمدیران خودروکارمانیا

احتکار در بازار تایر سواری

سودجویی با مدارک ماشین‌های از رده خارج

عصر خودرو- سخنگوی انجمن صنعت تایر با بیان اینکه سرمایه‌های سرگردان در بازار به سمت احتکار تایر رفته است، گفت: برخی با استفاده از مدارک ماشین‌های از رده خارج نسبت به خرید تایر با قیمت مصوب و فروش در بازار اقدام می‌کنند.

احتکار در بازار تایر سواری
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از فارس، مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنعت تایر  با بیان اینکه در حال حاضر اختلاف قیمت 20 تا 25 درصدی بین نرخ مصوب تایر با قیمت بازار آزاد وجود دارد، اظهار داشت: هم اکنون تایر سواری در بازار با قیمت 500 هزار تومان عرضه می‌شود اما نرخ مصوب آن 400 هزار تومان است.

  وی با بیان اینکه تولیدکنندگان درگیر فرایند پیچیده تولید و معضلات آن هستند، افزود: نظارت بر بازار مسئولیت دستگاه‌های دیگر است و البته تولیدکنندگان نیز در صورت رؤیت تخلف از سوی نمایندگی‌های فروش نسبت به ابطال مجوز آنها اقدام می‌کنند.

  سخنگوی انجمن تایر با بیان اینکه قیمت تایر بر اساس مدارک ارائه شده به سازمان حمایت و مصوبه این سازمان تعیین شده است، گفت: طی 5 ماهه ابتدای امسال 6 میلیون و 800 هزار حلقه تایر رادیال سواری در کشور تولید شده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 6 میلیون و 700 هزار حلقه بوده است. به این ترتیب میزان تولید در این بخش از لحاظ تعداد حلقه افزایش داشته است.

  وی تأکید کرد: بنابراین از ناحیه تولید مشکلی وجود ندارد اما سرمایه‌های سرگردان در بازار به سمت احتکار تایر رفته است.

  تنها ادامه داد: تولید تایر در کشور کاهش نداشته، توزیع هم کم نشده و در عین حال نیاز بازار نیز تغییر نکرده است. بلکه به علت رکود بازار دلیلی برای آشفتگی در تولید تایر نیز وجود ندارد.

  وی افزود:‌در مورد تایرهای باری آنقدر واردات انجام شده که حتی رانندگان کامیون 3 یا 4 جفت تایر در خانه انبار کرده‌اند و تمایلی به خرید ندارند اما در خصوص تایرهای سواری شاهد وجود مشکلاتی در بازار هستیم.

  سخنگوی انجمن تایر تصریح کرد:‌ در این شرایط تولیدکنندگان تا جایی که توانسته‌اند برای کنترل بازار وارد شده‌اند به طوری که شرط کد ملی برای خرید تایر تعیین شده تا هر فردی در طول سال بتواند یک جفت تایر با قیمت مصوب خریداری کند.

  وی افزود: باز هم در این وضعیت شاهد هستیم که عده‌ای با جمع‌آوری شناسنامه و حتی مدارک ماشین‌های از رده خارج نسبت به خرید تایر با قیمت مصوب و فروش در بازار اقدام می‌کنند.

  تنها در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا الزامی برای خرید یک جفت تایر با قیمت مصوب  به جای خرید یک حلقه تایر وجود دارد؟ نیز گفت: الزامی در این مورد وجود ندارد.

   

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۴۴۵
    • شماره ۴۴۴
    • شماره ۴۴۳
    • شماره ۴۴۲
    • شماره ۴۴۱
    • شماره ۴۴۰
    • شماره ۴۳۹
    • شماره ۴۳۸
    • شماره ۴۳۷
    آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
    آرشیو