اوتو ۳۶۰

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر:

قرارداد خودروسازی رنو و پژو با دانشگاه امیرکبیر به علت تحریم‌ها منتفی شد

صف خرید خودرو، مانع احساس نیاز خودروسازها برای ارتقای کیفیت شده‌است

عصر خودرو- رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: وقتی هرچه ماشین در داخل تولید می‌شود، همه برای خرید در صف می‌ایستند، طبیعتا در صنعت خودروسازی نیازی برای بهتر شدن احساس نمی‌شود.

قرارداد خودروسازی رنو و پژو با دانشگاه امیرکبیر به علت تحریم‌ها منتفی شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایلنا ، سید احمد معتمدی (رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر)  درباره استفاده صنعت خودروسازی از نخبگان دانشگاهی برای کیفیت‌بخشی به تولیدات خود گفت: در این خصوص پروژه‌های متعددی با ایران خودرو داریم و حتی قرارداد با شرکت‌های خارجی مثل رنو و پژو با دانشگاه صنعتی شریف داشتیم  که متاسفانه این قرارداد پس از تحریم‌ها منتفی شد.

  رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه توضیح داد: من فکر می‌کنم ما دانشگاهیان خیلی بیشتر از اینها می‌توانیم با صنایع مختلف خودرو نه فقط ایران خودرو ارتباط داشته باشیم. اگر صنایع ما به خصوص در این دوران و شرایط کنونی کشور دانشگاه‌ها را باور داشته باشند، خیلی به جامعه کمک خواهد کرد، زیرا در دانشگاه‌ها پتانسیل‌های خوبی داریم. ما با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و ظرفیت اساتید برتر کشور توانستیم، مجموعه خوبی را در دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر و دیگر دانشگا‌های برتر ایجاد کنیم و فکر می‌کنیم بهتر از این هم می‌توان بود.

  معتمدی به توانمندی اساتید و نخبگان دانشگاهی در تولید هواپیما اشاره کرد و گفت: زمانی که استادان و محققان داخلی می‌توانند، الکترونیک داخلی هواپیما را درست کنند، حتما می‌توانند در زمینه خودرو نیز نقش خوبی داشته باشند.  قطعا الکترونیک هواپیما در مقابل الکترونیک ماشین برای محققان ما کار دشواری نیست، بنابراین به طور کلی باید توجه صنایع به ظرفیت و پتانسیل دانشگاه‌ها بیشتر شود. ما با صنایع مختلف و حتی صنعت خودرو ارتباط و قرارداد داریم، اما به نظرم کافی نیست و نیاز به تقویت دارد.

  وی درباره چرایی بی‌کیفیتی برخی خودروهای داخلی گفت: این مساله دلایل مختلفی دارد. خودروسازی‌هایی که همه قطعات را خودشان تولید می‌کنند نادر هستند، بالاخره در این میان شاید یک شرکت خودروساز بخواهد، موتور خودرو را از کشور دیگری بیاورد و تنها بدنه را تولید کند یا حتی دیگر قطعات را از جاهای دیگر تامین کند، اما تحت نظارت خودش باشد. یک دلیل دیگر بی‌کیفیتی خودرهای داخل این است که با وجود تحریم‌ها اگر ما بخواهیم همه چیز را در داخل تولید کنیم، نشدنی است و از آنجا که صادرات خودرو کم است یا اصلا نیست، خود به خود قیمت خودرو گران می‌شود.

  رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: اینکه کشورهای دیگر بخواهند برای تولید یک خودرو و یا حتی تامین سوخت به کشورهایی که تجهیزات بهتری دارند، مراجعه و از آنجا تهیه کنند، این اقدام روی قیمت تمام شده خودرو تاثیر می‌گذارد و خودرو به قیمت پایین‌تری می‌رسد، اما زمانی که کشوری مانند ایران بخواهد همه چیز را در داخل تولید کند با مشکل مواجه خواهد شد.

  او درباره تاثیر رقابت بر کیفیت خودروهای داخلی گفت: وقتی هرچه در داخل تولید می‌شود و همه برای خرید در صف می‌ایستند، طبیعتا در صنعت خودروسازی نیازی برای بهتر شدن احساس نمی‌شود.

  معتمدی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به تاکیدات معاون اول رییس جمهور به تعامل دانشگاه و صنعت می‌توان شاهد نقش بیشتر دانشگاه‌ها در خودروسازی بود؟ گفت: ما هر سال نشست‌های زیادی در این خصوص داشته‌ایم که همه آنها اثر مثبت داشته‌اند، اما نباید انتظار داشته باشیم که با یک نشست مساله حل شود. بالاخره با وجود تحریم‌ها فرصتی هم در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته تا این ارتباط را قوی‌ و مستمر کنند،  اگر این اتفاق بیافتد، ارتباط میان دانشگاه و صنایع برای بعد از تحریم‌ها هم تداوم خواهد داشت.

  رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پایان اظهار داشت: ما همواره با صنعت قرارداد داشتیم، اما انتظار داریم که این تعامل بیشتر شود. پتانسیل دانشگاهی مثل دانشگاه صنعتی امیرکبیر چند برابر آن چیزهایی است که از ما خواسته‌اند و حیف است که از این پتانسیل استفاده نشود. این تعاملات هیچ وقت صفر نبوده اما انتظار داریم بهتر از گذشته باشد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط