رضایی روشنپیت استاپمدیران خودروکارمانیا

خواب سنگین صنعت خودرو در دوران تحریم

عصر خودرو- کاهش تولید ادامه دارد اما شواهد بسیاری هست که نشان می‌دهد دولت می‌تواند با اندکی بهبود در مدیریت این بخش، افزایش واقعی و مستمر را در تولید محقق سازد. این را می‌توان مستقیما از آمارهای تازه گمرک پیرامون حجم واردات قطعات خودرو متوجه شد.

خواب سنگین صنعت خودرو در دوران تحریم
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از هفت صبح ، جایی که نشان می دهد واردکنندگان در 10 ماهه نخست سال 97 چیزی نزدیک به 1٫54 میلیارد دلار قطعات خودرو وارد کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که آمارها از حجم واردات 1٫955 میلیارد دلاری تا دی 96 حکایت می‌کند، افتی 21 درصدی دارد. همچنین گمرک ایران آمار واردات قطعات خودروهای مونتاژی با ساخت داخل 30 تا 50 درصد را اعلام نکرده در حالی که حجم این ردیف تا پایان آبان حدود 237میلیون دلار بوده است!
  .
  اما طبق آماری که گمرک از میزان واردات قطعات طی 10 ماهه اول 97 منتشر کرده، در این مدت تولید خودروهای مونتاژی چینی ضربه کمتری دیده و حدود 10٫75 درصد کاهش داشته است. اغلب خودروهای چینی حاضر در بازار ایران ساخت داخلی در محدوده 14 تا 30 درصد داشته و با دایر شدن خطوط مونتاژ کوچک، اغلب تیراژی در محدوده 5 تا 35 هزار دستگاه دارند.
  .
  این خودرو که عمدتا به خاطر آپشن‌های بیشتر و ظاهر بهتر قیمتی بالاتر از محصولات ساخت داخل دارند، عمدتا توسط سایپا، مدیران خودرو، کرمان موتور و ایران خودرو به بازار عرضه شده و حجمی بالغ بر 200 هزار دستگاه دارند. هایما اس7، برلیانس اچ330، چری تیگو5، چانگان سی‌اس35 و جک اس5 از جمله خودروهایی هستند که در همین محدوده قرار داشته و بین 86 تا 70 درصد قطعات‌شان از خارج کشور تامین می‌گردد.
  .
  سال گذشته در همین مدت، حدود یک میلیارد و 418 میلیون دلار قطعات منفصله جهت تولید این قبیل محصولات به کشور وارد شده بود که عدد بزرگی است و حدود 3٫23 درصد از کل واردات ایران در سال 96 را به خود اختصاص داده بود.
  .
  نکته عجیب آمارهای گمرک، عدم شفافیت در خصوص خودروهای با ساخت داخل 30 تا 50 درصد است که تا پایان آبان 97 میزان واردات آن حدود 237 میلیون دلار بوده و مستقیما به برخی از محصولات رنو و دانگ فنگ اچ30 کراس مربوط است. البته در این مدت، 281 میلیون و 279 هزار و 353 دلار واردات قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری بنزینی با حجم سیلندر 2000cc با ساخت داخل 50 درصد وارد شده که حدود 0٫8 درصد از ارزش کل واردات به کشور در این مدت از سال 97 را شامل می‌شود.
  .
  ردیفی که به خودروهای مونتاژی با عمق بالای ساخت داخل مربوط بوده و از پژو 206 تا پراید، تیبا و سمند را شامل می‌شود. این خودروها که عمدتا در محدوده قیمتی 35 تا 75 میلیون تومانی قرار دارند، تا پایان دی 97 از نظر ارزش بیش از 50درصد کاهش را تجربه کرده‌اند که همچنان با نرخ‌های افت 60 تا 70 درصدی تولید خودرو در کشور در ماه‌های اخیر فاصله دارد.
   

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۴۴۵
    • شماره ۴۴۴
    • شماره ۴۴۳
    • شماره ۴۴۲
    • شماره ۴۴۱
    • شماره ۴۴۰
    • شماره ۴۳۹
    • شماره ۴۳۸
    • شماره ۴۳۷
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو