• بررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلم
  • بررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلم
  • بررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلم
  • بررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلم
  • بررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلم
بررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلمبررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلمبررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلمبررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلمبررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلم

بررسی اوپل واکسهال کورسا جدید + فیلم

عصر خودرو-نووا که بعداً با نام کورسا مشهور شد در سال ۱۹۹۳ وارد دومین نسل خود شده و سریعاً به عنوان یک خودروی خوب بین خریداران بریتانیایی شهره شد. این خودرو تا به امروز بین ۱۰ خودروی پرفروش بازار بریتانیا باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به آوریل سال 1983 می‌رویم، زمانی که اوپل نووا در بریتانیا معرفی شد و خبر از دگرگونی بزرگی در کلاس خودرو‌های کوچک و ارزان‌قیمت داد. نووا که بعداً با نام کورسا مشهور شد در سال 1993 وارد دومین نسل خود شده و سریعاً به عنوان یک خودروی خوب بین خریداران بریتانیایی شهره شد. این خودرو تا به امروز بین 10 خودروی پرفروش بازار بریتانیا باقی مانده است.

اما سال 2020 نقطه مهمی در تاریخ کورساست. این خودرو هم‌اکنون در نسخه تمام الکتریکی معرفی شده و فروشش نیز تقریباً هم‌زمان با معرفی ششمین نسل این خودرو شروع شده است.

دلیل اینکه چرا کورسا الکتریکی تولید شده بسیار ساده است: مالکیت و تجربه جدید. اوپل در اواسط توسعه نسل جدید کورسا به تملک پژو-سیتروئن درآمد؛ و یکی از اولین کار‌های این خودروساز فرانسوی توقف توسعه ششمین نسل کورسا با پلتفرم جنرال موتورز بود. این خودرو هم‌اکنون از شاسی جدید خودرو‌های کوچک این گروه خودروسازی با نام CMP استفاده می‌کند.

این پلتفرم در خودرو‌های دیگری همچون پژو 208 و 2008 و همچنین دی اس 3 کراس‌بک بکار رفته و بنابراین نسخه الکتریکی کورسا نیز از همان خط تولید مدل‌های بنزینی و دیزلی استفاده می‌کند.

اولین کورسای الکتریکی تاریخ گران‌ترین مدل تاریخ این خودرو نیز می‌باشد. با قیمت پایه 27,665 پوندی پس از اعمال مشوق‌های دولتی، این خودرو عمق دگرگونی و تغییر صنعت خودرو را نشان می‌دهد. کورسایی که زمانی یک خودروی ساده و ارزان بود هم‌اکنون پیشرفته‌تر از هر زمان دیگری بوده، ولی موضوع این است که خریداران این خودرو در واقع چشم خود را باید روی فولکس‌واگن ID.3 ببندند.

این خودرو از نظر طراحی ظاهری مشابه دیگر مدل‌های کورسا بوده و تنها یک یا دو تغییر ظاهری ساده دارد؛ اما زیر پوست خودرو داستان دیگری وجود دارد. صندلی‌های جلو و عقب هم‌اکنون بالای 17 ماژول سلول قرار گرفته و با همکاری یکدیگر مجموعه باتری 50 کیلووات ساعتی را تشکیل می‌دهند. یک پیشرانه الکتریکی با قدرت 134 اسبی و گشتاور 260 نیوتون متری نیز نیروی خود را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های خرید خودروی الکتریکی شعاع حرکتی می‌باشد که در کورسا الکتریکی برابر با 336 کیلومتر می‌باشد. البته انتظار می‌رود.

برد واقعی این خودرو سه‌چهارم مقدار یاد شده باشد؛ و به خاطر اینکه کورسا الکتریکی شباهت زیادی با 208 الکتریکی دارد بنابراین جای تعجبی ندارد که اوپل سواری بسیار مشابهی با پژو دارد. مرکز ثقل این خودرو 6 سانتی‌متر کمتر از نسخه درون‌سوز کورسا بوده، اما مجموعه باتری آن 345 کیلوگرم وزن داشته و باعث شده وزن کلی خودرو به 1455 کیلوگرم برسد که نسبت به وزن 1138 کیلویی مدل بنزینی افزایش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد.

استحکام شاسی به منظور هماهنگی با این افزایش وزن 30 درصد بیشتر شده و سیستم تعلیق جلو نیز اصلاح گردیده است. به این ترتیب کیفیت سواری خودرو بهبود یافته و فرمان آن نیز دقت بالایی دارد. این خودرو در برخی پیچ‌ها نیز بسیار درگیر کننده ظاهر می‌شود.

وقتی پدال گاز را فشار دهید تمامی گشتاور 260 نیوتون متری در دسترس خواهد بود و راننده شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 8.1 ثانیه‌ای را ثبت خواهد کرد. البته برای استفاده حداکثری از 134 اسب بخار پیشرانه شما باید حالت اسپورت رانندگی را ایجاد کنید. این خودرو به‌صورت پیش‌فرض از حالت نرمال رانندگی استفاده کرده و قدرت 108 اسبی را در دسترس راننده قرار می‌دهد؛ اما برای اکثر خریداران، حالت اکوی رانندگی منطقی‌تر خواهد بود. در این حالت قدرت پیشرانه به 81 اسب بخار محدود شده، اما حداکثر برد حرکتی ایجاد می‌شود.

البته بهترین حالت کورسا الکتریکی در شهر خواهد بود. میزان ترمز احیا شونده‌ی این خودرو را همانند دیگر محصولات الکتریکی پژو-سیتروئن می‌توان با حرکت اهرمی از D به B کنترل کرد. در اکثر اوقات شما تنها با یک پدال در شهر خودرو را کنترل خواهید کرد.

این خودرو توانایی شارژ شدن با شارژر 100 کیلوواتی را دارد. در این صورت تنها 30 دقیقه زمان برای شارژ باتری نیاز خواهید داشت.

بد نیست نگاهی هم به کابین داشته باشیم که مشابه نسخه‌های درون‌سوز است. یک صفحه‌نمایش 10 اینچی در داشبورد خودنمایی می‌کند و اپل کارپلی و اندروید اتو نیز به‌صورت استاندارد وجود دارد؛ اما کیفیت کابین اصلاً مناسب خودرویی با این قیمت نیست.

کابین کورسای معمولی هم خیلی احساس‌برانگیز نیست و زمانی که قیمت بیشتر مدل الکتریکی را در نظر بگیرید آن را خودرویی گران خواهید دانست. در کل پژو 208 خودروی لوکس‌تری حس می‌شود.

محفظه بار خودرو نیز 267 لیتر گنجایش دارد که نسبت به ظرفیت 309 لیتری مدل‌های استاندارد حرفی برای گفتن نداشته و از این نظر نیز خودرو در رده‌ای پایین‌تر قرار می‌گیرد؛ اما خب کورسا الکتریکی از نظر سیستم‌های کمک‌راننده در وضعیت خوبی بوده و به سیستم‌هایی همچون تشخیص علائم ترافیکی، پایش نقاط کور، دستیار حفظ خودرو بین خطوط، ترمز اضطراری خودکار و… مجهز شده است.

تا چند ماه دیگر فولکس‌واگن ID.3 جدید وارد بازار‌های اروپایی خواهد شد و شاید این امر باعث شود برخی خریداران کورسا الکتریکی دچار تردید شوند. آن‌ها برای خرید کورسا الکتریکی باید وفاداری زیادی به اوپل و واکسهال داشته باشند. این خودرو قیمت بالایی دارد.

مشخصات اوپل/واکسهال کورسا الکتریکی Elite Nav

قیمت: 30310 پوند
پیشرانه: تک‌واحد الکتریکی، باتری 50 کیلووات ساعتی
قدرت/گشتاور: 134 اسب بخار/260 نیوتون متر
گیربکس: تک سرعته اتوماتیک، دیفرانسیل جلو
شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت: 8.1 ثانیه
حداکثر سرعت: 150 کیلومتر در ساعت
شعاع حرکتی: 336 کیلومتر

Copyright © 2015 - Asrekhodro by Daustany