• چالش به سبک چینی
  • چالش به سبک چینی
  • چالش به سبک چینی
  • چالش به سبک چینی
  • چالش به سبک چینی
  • چالش به سبک چینی
چالش به سبک چینیچالش به سبک چینیچالش به سبک چینیچالش به سبک چینیچالش به سبک چینیچالش به سبک چینی
نبرد سایپا آریو (زوتی زد ۳۰۰) ۱.۶ اتوماتیک و جک جی ۴ اتوماتیک

چالش به سبک چینی

عصر خودرو -در اوضاع کنونی بازار خودروی کشور اگر قرار بر خرید یک خودروی سدان با بودجه‌ای در حدود ۱۵۰ میلیون تومان باشد، گزینه‌های چندان متفاوتی پیش روی شما قرار نمی‌گیرد و به‌عنوان مرسوم‌ترین گزینه‌ها باید به سراغ مواردی مثل تندر پلاس، دنا پلاس، پژو پارس اتوماتیک و... بروید؛ اما اگر بخواهید خودرویی متفاوت‌تر داشته باشید چطور؟

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» ، بدین ترتیب دو گزینه زوتی زد 300 یا همان سایپاآریو 1.6 اتوماتیک و جک جی 4 اتوماتیک پیش روی شما قرار خواهد گرفت که در ادامه به بررسی و قیاس عددی آن‌ها خواهیم پرداخت.
حجم موتور
پیشرانه 4 سیلندر خطی، نکته مشترک قوای محرکه این دو خودرو است که البته ازنظر حجم در هر یک از این گزینه‌ها متفاوت است. بدین معنا که حجم موتور آریو 0.1 لیتر از جک جی 4 بالاتر است و این در حالی است که سایپاآریو با پیشرانه 1.5 لیتری هم در بازار ایران حضورداشته.
بیشینه توان
نکته مشترک در مورد قدرتی که موتور هر دو خودرو تولید می‌کند این است که هم جک جی 4 و هم سایپاآریو در 6000 دور بر دقیقه به بیشینه توان خود می‌رسند؛ اما این در حالی است که بین توان اعلامی توسط کارخانه سازنده برای این دو سدان کام پکت چینی، 9 اسب بخار اختلاف وجود دارد.
حداکثر گشتاور
هرچند که در بین بیشینه توان این دو خودرو چیزی در حدود 10 درصد اختلاف وجود دارد اما گشتاور اعلامی توسط شرکت‌های سازنده اختلافی در حدود 5 واحد دارند که با توجه به تفاوت 0.1 لیتری حجم موتور جی 4 و آریو، آن‌قدرها زیاد نیست. البته لازم به توجه است که بیشینه گشتاور جک جی 4 در 500 دور بر دقیقه بالاتر از آریو تولید می‌شود که این به معنای کشش اولیه بهتر در آریو ست.
تعداد دنده
نسخه اتوماتیک زوتی زد 300 یا همان سایپاآریو با دو نوع گیربکس 5 سرعته دستی و 4 سرعته اتوماتیک وارد بازار ایران شد و این در حالی است که کرمان خودرو J4 را با تنها با گیربکس اتوماتیک CVT روانه بازار ایران کرد که البته یکی از مهم‌ترین عوامل در بازخورد نسبتاً خوب جک جی 4 همین اتوماتیک بودن آن است. گیربکس‌های اتوماتیک CVT یا ضریب متغیر عملاً بی‌نهایت دنده دارند که به اقتضای نیاز، در هر دور ضریب متفاوتی به شما ارائه می‌کنند.
نسبت وزن به قدرت
هرچند که آریو با توجه به حجم بالاتر موتور، قدرت بیشتری هم دارد اما اگر وزن خالص این دو اتومبیل را در نظر بگیریم، با توجه به وزن 1.1 تُنی در جک جی 4 و 1.3 تن در سایپاآریو اگر نسبت وزن به قدرت هر یک از این دو محصول را در نظر بگیریم خواهیم دید که هر اسب بخار از قدرت آریو، وزن بیشتری را متحمل می‌شود و بدین ترتیب محصول زوتی در این بخش مغلوب رقیب خود می‌شود.

مسافت قابل پیمایش با هر بار سوخت‌گیری
مصرف سوخت ترکیبی اعلامی توسط کارخانه برای جک جی 4 عدد 5.8 لیتر در هر 100 کیلومتر است و این نرخ برای آریو 0.9 بیشتر یعنی 6.7 لیتر در 100 کیلومتر اعلام‌شده است؛ اما با توجه به حجم باک 55 لیتری در آریو و 45 لیتری در جی 4، می‌توان به این نتیجه رسید که آریو بار هر بار سوخت‌گیری مسافت بیشتری را طی می‌کند.
طول بدنه
این دو خودروی سدان چینی هرچند که در زمره سدان های کام پکت قرار می‌گیرند اما با توجه به ابعاد، می‌توان جک جی 4 را تا حدودی نزدیک به سدان های ساب کام پکت دانست. هرچند که به دلیل همین اختلاف ابعاد و کابین وسیع‌تر آریو، خودروی مناسب‌تری برای خانواده به شمار می‌رود، اما اگر بحث استفاده روزمره در شهرهای بزرگ باشد، طبیعتاً جی 4 با ابعاد کوچک‌ترش گزینه بهتری خواهد بود.
معید حمیدی

Copyright © 2015 - Asrekhodro by Daustany