• برلیانس H220 اتوماتیک را بشناسید
  • برلیانس H220 اتوماتیک را بشناسید
  • برلیانس H220 اتوماتیک را بشناسید
برلیانس H220 اتوماتیک را بشناسیدبرلیانس H220 اتوماتیک را بشناسیدبرلیانس H220 اتوماتیک را بشناسید
معرفی خودرو؛

برلیانس H۲۲۰ اتوماتیک را بشناسید

عصر خودرو- محصولی که در بازار خودروی ایران با نام برلیانس H۲۲۰ به فروش می‌رسد، یک خودروی میانه قامت هاچ بک محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محصولی که در بازار خودروی ایران با نام برلیانس H220 به فروش می‌رسد یک خودروی میانه قامت هاچ بک محسوب می‌شود. نمونه‌ی معمولی و غیر هاچ بک این خودروی سواری هم اکنون با نام برلیانس H230 در بازار خودروی ایران حضور دارد و کم و بیش از قیمتی مشابه با نمونه‌ی هاچ بک خود بهره می‌برد. در مجموع اقبال خودرو دوستان ایرانی به محصولات هاچ بک موجب شده است تا مشتریان بیش از خودروی برلیانس H230 به سراغ نسخه‌ی هاچ بک آن یعنی خودروی برلیانس H220 بیایند.

به دلیل آنکه خودروی برلیانس H220 در رده‌ی خودرو‌های اقتصادی و نسبتا ارزان قیمت بازار خودروی ایران قرار گرفته است، مشخصات فنی و ظاهری این خودرو را باید در قیاس با سایر محصولات هم رده‌ی آن سنجید. به این معنی که خریداران بالقوه خودروی برلیانس H220 باید انتظارات خود از این خودروی چینی را تا حد امکان تعدیل کنند. در این صورت احتمالا تعداد بیشتری از خریداران بالقوه این محصول به خریداران بالفعل آن تبدیل خواهند شد.

به هر حال در مطلب پیش رو قرار است، نگاهی به زیر و بم خودروی برلیانس H220 بیاندازیم و با داشته‌ها و نداشته‌های این خودرو بیشتر آشنا شویم. بهتر است در گام نخست این کار را با بررسی مشخصات فنی این خودرو انجام دهیم و پس از آن سراغ سایر ویژگی‌های برلیانس H220 برویم.

مشخصات فنی برلیانس H220
خودروی برلیانس H220 در قالب دو مدل متفاوت در بازار خودروی ایران حضور دارد که مبتنی بر جعبه دنده دستی 5 سرعته و جعبه دنده 6 سرعته AMT هستند. در واقع این دو مدل از خودروی برلیانس هیچ تفاوت دیگری در بخش فنی با یکدیگر ندارند و عمده تفاوت آن‌ها با هم به برخی امکانات و قابلیت‌هایی که از وجودشان بهره می‌برند محدود شده است. تفاوت‌هایی که در ادامه‌ی متن پیش رو به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

خودروی برلیانس H220 در زیر کاپوت خود به یک موتور مدل BM15L مجهز است. موتوری DOHC خطی با بهره مندی از 4 سیلندر و 16 سوپاپ که از گنجایشی برابر با 1498 سی سی برخوردار است. موتور به کار رفته در این خودرو قادر است حداکثر توانی معادل 103 اسب بخار با احتساب 5800 دور در دقیقه ایجاد کند و حداکثر گشتاوری برابر با 138 نیوتن متر با احتساب 3800 دور در دقیقه را از خود به نمایش بگذارد.

این موتور در واقع همان موتور به کار رفته در دیگر محصول برلیانس یعنی خودروی برلیانس H320 است. به عبارت بهتر شما با پرداخت رقمی نزدیک به 10 تا 15 میلیون تومان کمتر از قیمت خودروی مذکور، قادر به بهره گرفتن از قدرت موتور خودروی برلیانس H320 در خودروی برلیانس H220 هستید. مضاف بر آن که مدل H220 خودروی برلیانس از وزن کمتری نسبت به خودروی برلیانس H320 برخوردار است؛ بنابراین موتور این خودرو عملکرد بهتری را نسبت به مدل H320 از خود به نمایش می‌گذارد.

البته در مجموع باید این خودرو را یک خودروی متوسط شهری لقب داد. محصولی که در سربالایی‌های تند و تیز گاه نفسش اندکی به شماره می‌افتد و در بحث برخورداری از شتاب مناسب نیز حرف چندانی برای گفتن ندارد.

شتاب این خودرو در مدل دستی آن حول و حوش رقم 13 ثانیه برآورد می‌شود و در مدل خودکار نیز به حدود رقم 13.7 ثانیه می‌رسد. البته شتاب رسمی خودروی برلیانس H220 رقمی در حدود 14.5 ثانیه عنوان شده است که به طور کل باید روی همین رقم حساب کرد.

علاوه بر شتاب نه چندان چشم گیر، نوع هندلینگ نه چندان پر انعطاف این خودرو نیز موجب می‌شود که نتوان روی آن به عنوان یک خودروی چالاک و اسپورت حساب باز کرد. به بیان دقیق‌تر در این خودرو امکان مانور دادن از طریق فرمان دادن‌های تند و سریع راننده، آن چنان که باید امکان پذیر نیست و در پشت فرمان این خودرو تنها می‌توان به رانندگی محتاطانه و محافظه کارانه بسنده کرد. این موضوع در مدل خودکار این خودرو نمود بیشتری می‌یابد. چرا که فرایند تعویض دنده در این مدل از خودروی برلیانس H220 معمولا آن چنان که باید به موقع، روان و کارامد صورت نمی‌گیرد. در واقع تاخیر‌های موجود در این امر به گونه‌ای است که شما باید مدتی را با این خودرو سر و کله بزنید تا زیر و بم فرایند تعویض دنده در آن به طور کامل دستتان بیاید.

با این حال سیستم تعلیق در خودروی برلیانس H220 از حالتی نرم برخوردار است. همچنین متوسط میزان مصرف سوخت در این خودرو نیز در حالت مناسبی قرار دارد و کم و بیش مطلوب به نظر می‌رسد. به گونه‌ای که میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه ترکیبی حول و حوش رقم 6.5 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت قرار دارد. در واقع مواردی نظیر الکتریکی بودن فرمان نیز در کاهش متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو تاثیر گذار بوده است.

Copyright © 2015 - Asrekhodro by Daustany